14 травня "Прес-центр Київської Патріархії" опублікував на сайті колишньої УПЦ Київського Патріархату "Звернення Патріарха Філарета до всієї повноти Української Православної Церкви". У цьому багатослівному зверненні Філарет, який має в ПЦУ сан митрополита і водночас неофіційний статус "почесного патріарха", намагається довести, що Київський Патріархат (який він ототожнює з ПЦУ) не було ліквідовано, і що він, Філарет, продовжує, як і колись, керувати ним, а предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній повинен "нічого не робить всередині Церкви без згоди Патріарха", тобто Філарета.

Звернення Філарета фактично зводиться до того, що він погодився на ліквідацію УПЦ КП 15 грудня 2018 року та її входження до новоутвореної ПЦУ за умови кулуарних домовленостей між ним і митрополитом Епіфанієм у присутності президента України Петра Порошенка. Ці домовленості нібито передбачали, що влада в ПЦУ буде залишатися у Філарета, а Епіфаній виконуватиме представницькі функції ПЦУ на міжнародній арені.

При цьому ніяких документів, які б свідчили про ці домовленості, а тим більше відповідних офіційних документів ПЦУ, Філарет не наводить.

У зверненні говориться, що "нині П.О. Порошенко відступив від обіцяних домовленостей і фактично дав згоду на ліквідацію Київського Патріархату", а "новообраний Предстоятель УПЦ митрополит Епіфаній не дотримується тих домовленостей".

Далі Філарет висуває головну свою вимогу: "Для того, щоб виправити положення, а його можливо виправити, треба виконувати ті домовленості, які було досягнуті перед Собором в присутності президента П.О.Порошенка і з архієреями. А це означає, що Предстоятель несе відповідальність за зовнішнє представництво УПЦ, а Патріарх відповідає за внутрішнє церковне життя в Україні, але у співпраці з Предстоятелем. Предстоятель нічого не робить всередині Церкви без згоди Патріарха. Патріарх головує на засіданнях Священного Синоду і на Соборах УПЦ заради збереження єдності, її зростання і утвердження".

Таким чином, Філарет дає зрозуміти, що без верховенства його влади в ПЦУ не буде досягнуто "єдності, її зростання і утвердження".

На тому ж сайті колишньої УПЦ КП розміщено анонс: "15 травня 2019 року об 11:00 у приміщенні Київської Патріархії (Київ, вулиця Пушкінська, 36) відбудеться прес-конференція Святійшого Патріарха Філарета щодо ситуації, яка склалася в Український Православній Церкві. Акредитація за номером: 097-941-49-00 (прот. Олександр Шмуригін)".

Теги: