14 травня у Володимирському соборі Києва пройшло святкування на честь священномученика митрополита Макарія. Як зазначає ВВС, це традиційне для УПЦ Київського Патріархату свято опинилося у центрі скандалу, після того, як з'явилась інформація про наміри Філарета відновити діяльність УПЦ КП на базі ПЦУ. Дехто розглядав заплановане святкування як свого роду "парад сил", на якому Філарет мав перевірити, яка кількість ієрархів може підтримати його ідею відновлення УПЦ КП.

Проте кількість прихильників такого сценарію, вочевидь, виявилася незначною. За даними ВВС, у відповідь на запрошення на святкування приїхали тільки чотири єпископи з понад 60: архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент, а також три ієрархи з колишніх єпархій УПЦ КП у Росії — митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф, його вікарій Петро та єпископ Богородський Адріан.

За даними джерел ВВС, архієпископ Климент приїхав на святкування із поваги до Філарета. Не прибув один із найвпливовіших ієрархів ПЦУ, який на Об'єднавчому Соборі ПЦУ був основним конкурентом Епіфанія на предстоятельство у новій церкві — митрополит Луцький і Волинський Михаїл, якого джерела називали одним із можливих союзників Філарета. Митрополит Епіфаній також не прибув до Володимирського собору. У цей день у нього запланований візит до Маріуполя.

Під час літургіі Філарет помянув у диптиху предстоятелів помісних Православних Церков, зокрема і митрополита Епіфанія. "Це означає, що Філарет визнає предстоятельство Епіфанія", — робить висновок ВВС.

На сайті колишньої УПЦ КП, який ще функціонує, також повідомляється про співслужіння Філарету 13 травня на на всенічному бдінні лише чоторьох вищевказаних єпископів.

Як передає УНІАН, 14 травня журналістам біля Володимирського собору протоієрей Олександр Шмуригін підтвердив, що у літургії 14 травня взяли участь, крім Філарета, четверо архієреїв, а також священики. “Це ті ж самі архієреї, які служили всенічне бдіння вчора, і про це є повідомлення на нашому сайті”, - сказав священик, відповідаючи на запитання, хто саме сьогодні з ієрархів служив літургію разом з Філаретом.

Філарет не спілкувався з пресою (протоієрей Олександр Шмуригін сказав, що Філарет проведе зустріч з ними пізніше у своїй резиденції на вул. Пушкінській), проте під час проповіді натякнув на конфлікт у церкві. "Зараз іде боротьба в середині самого православ'я. За те, бути в незалежній українській державі незалежній церкві, чи не бути. І в цій боротьбі одні відстоюють незалежність української церкви і незалежність української держави. А інші зраджують", — цитує ВВС Філарета.

Він натякнув на те, що зараз багато хто в Україні після отримання церковної незалежності від одного центру (можливо, Москви), робить її залежною від іншого центру (можливо, Константинополя). "Будемо і далі боротись за єдину помісну православну церкву, незалежну ні від Москви, ні від Константинополя", — заявив Філарет.

Співрозмовники ВВС вказують, що почесний патріарх незадоволений політикою предстоятеля Епіфанія, який нібито занадто багато слухає порад щодо розбудови церкви з Константинополя.

Нагадаємо, що 9 травня впливова група духовенства і мирян рішуче виступила проти зазіхань Філарета на владу в ПЦУ. Таку ж позицію почали висловлювати єпархії ПЦУ. Глава ПЦУ митрополит Епіфаній заявив, що повернення до УПЦ КП — це повернення в ізоляцію і втрата томосу про автокефалію. Зі свого боку директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури Андрій Юраш також заперечив відновлення колишньої УПЦ Київського Патріархату. 10 травня з відповідною заявою — про те, що УПЦ КП "фактично й юридично припинила свою діяльність" — виступило Міністерство культури України.

Теги: