У коментарі до звернення його підписанти — а це насамперед експерти, які раніше висунули «10 тез для Православної Церкви України», — зазначають: "Далеко не всі хочуть розбудови Церкви на нових принципах – комусь хотілось би, щоб все було «як раніше». Проте не вийде – не вливають нове вино у старі міхи. ПЦУ, що об’єднує всі православні Церкви України – тією мірою, якою ті самі готові долучитись до єдності – є новою Церквою, і вона лише стала на шлях довгого і нелегкого розвитку. Цим зверненням ми хочемо підтримати ті базові цінності та принципи, духовні і канонічні, на яких засновувалася ПЦУ на Об’єднавчому Соборі 15 грудня, і закликаємо всіх співпрацювати на розвиток єдиної помісної Православної Церкви України у дусі Євангелія".

У самому "Зверненні на захист канонічного статусу Православної Церкви України" зокрема наголошується: "Ми всі сподівалися, що з отриманням томосу від Вселенського патріарха всі пристрасті вгамуються, і почнеться копітка робота з розбудови нової Церкви. Але одразу після цієї урочистої та радісної події почалися дивні та незрозумілі нам процеси, які ми пов’язуємо з неприпустимим владолюбством та амбіціями деяких церковних ієрархів... Передусім йдеться про декілька інтерв’ю колишнього патріарха УПЦ КП Філарета та окремих заяв його однодумців, які не приховують свого категоричного несприйняття ані статусу визнаної Вселенським Патріархатом Православної Церкви України, ані порядку формування її керівних органів. З різних джерел ми отримуємо інформацію, що владика Філарет має намір вже найближчим часом зібрати єпископат ПЦУ (вже розіслані відповідні листи-запрошення) та спонукати їх як до внесення радикальних змін у Статут ПЦУ, так і до фактичного перетворення керівництва ПЦУ на дуумвірат за участю його та митрополита Київського і всієї України".

Зауважується, що наміри владики Філарета "перекреслити принципи демократичного управління ПЦУ, зазначені в томосі, й відродити практику 12 постійних членів Синоду, є копією авторитарної моделі керівництва Російською Церквою".

"Визнаючи заслуги владики Філарета в минулому, ми мусимо нагадати і наголосити, що саме наданий томос приєднує ПЦУ до сім'ї рівноправних автокефальних Помісних Церков, долаючи канонічну ізоляцію та безправність Української Церкви. Тому будь-які спроби дискредитувати томос, змінити Статут, ухвалений на Об’єднавчому Соборі, та відродити патріархат (а себе оголосити патріархом)  знищують здобутки вікової боротьби православного народу України за автокефалію (зокрема, і самого владики Філарета, який довго боровся за це визнання). Але понад те – це веде до відновлення ізоляції ПЦУ, до реваншу проросійських сил в Україні, загрожує самому існуванню Української Церкви та держави Україна", — говориться у зверненні.

Автори документа закликають архієреїв, священиків та монахів ПЦУ "не піддаватися на спокуси і міцно триматися Вселенської Православної Єдиної Соборної та Апостольської Церкви, канонічною частиною якої є Православна Церква України. А якщо хтось із архиєреїв не зможе втриматися від спокуси пограти в свою гру на противагу ПЦУ – нехай публічно оголосить про свої наміри".

У зверненні наголошується: "Нагадуємо шановним архиєреям, що за умови їхньої підтримки (добровільної чи примусової) ревізії умов томосу, соборно обраний митрополит Київський фактично втрачає свій предстоятельський статус, а їхні власні титули і звання з канонічної точки зору анулюються в очах світового православ’я".

Також підкреслюється: "Ми закликаємо боголюбивих пастирів до збереження закладеної у томосі про автокефалію моделі керівництва Церквою як невід’ємного засадничого принципу нашого церковного устрою. Передусім це стосується складу Синоду, де передбачається ротація усіх його членів (окрім трьох постійних – на перехідний період). Сумнозвісне «митрополітбюро», як авторитарно-кланова ручна структура управління Церквою, має залишитися сумною ознакою тоталітарних часів. Також ми закликаємо поважати зусилля Вселенського Патріархату, української влади та українського народу, і зробити викладені в томосі принципи церковного устрою справжнім та єдиним дороговказом, не намагаючись щось додати, відняти чи переформатувати".

Звернення підписали сотні священиків, мирян та єпископів ПЦУ, зокрема ієромонах Сильвестр (Громик), єпископ Рівненський і Сарненський Гавриїл (Кризина), священик Андрій Багрій, священик Сергій Бережной, архієпископ Чернівецький і Хотинський Герман (Семанчук), протоієрей Георгій Коваленко, ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості, та інші.

До них приєдналися також представники з УПЦ (МП), Константинопольської Православної Церкви, УГКЦ, Римсько-Католицької Церкви в Україні та ін., які співчувають новоутвореній автокефальній Церкві України.

Нагадаємо, що глава ПЦУ митрополит Епіфаній днями заявив, що повернення до УПЦ КП — це повернення в ізоляцію і втрата томосу про автокефалію. Зі свого боку директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури Андрій Юраш також заперечив відновлення колишньої УПЦ Київського Патріархату.

Теги: