За словами Філарета, він допускає розділення і відновлення Київського Патріархату. В інтерв’ю ТСН митрополит Філарет вперше публічно зробив заяви, які він озвучував у своєму оточенні лише кулуарно. Наприклад, Об’єднавчий Собор ПЦУ в Софії він називає не українським. "А то собор був не наш. То був собор Константинопольського патріархату. Тому на цьому соборі не я головував як патріарх, а головував представник Вселенського патріарха, тому то не наш собор. То собор Константинопольської церкви", — заявив Філарет.

За його словами, він визнає предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія, "але з цим предстоятелем раніше, ніж він став предстоятелем, було рішення архієрейського собору нашого, що він представляє українську церкву ззовні, а керую українською церквою я, як патріарх. "Така була домовленість. На цьому наполягав і президент. Зараз не так", — заявив колишній патріарх УПЦ КП.

Наразі, за словами Філарета, в нього немає жодних стосунків із Епіфанієм, тому що "порушується те, до чого ми домовилися, що ухвалив Архієрейський собор". "Пішли шляхом неправди", — вважає він і додав, що Епіфаній "повинен співпрацювати" з Філаретом як патріархом. Проте глава ПЦУ за 4-5 місяців жодного разу не провів з ним спільної служби і не спілкується. Справа в тім, що за канонами вести службу має предстоятель церкви Епіфаній, проте Філарет, який називає себе патріархом, не погоджується на це. Він вважає себе першим.

Філарет забрав в Епіфанія контроль над фінансами і вже говорить про розділення в церкві. Круглий стіл на першому Синоді ПЦУ з’явився лише тому, що Філарет не захотів сидіти, як рядовий єпископ церкви збоку. Фактично Філарет підтвердив своє бажання відновити Київський Патріархат та свій патріарший статус. Для цього, очевидно, він хоче провести помісний собор і змінити статут ПЦУ.

Водночас єпархії ПЦУ починають чинити опір спробам Філарета відновити свою владу.

Днями Черкаська єпархія ПЦУ, яку очолює митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан (Яременко), оприлюднила заяву про те, що не підтримує "намагання відновити діяльність УПЦ КП". У заяві нагадується, що "одноголосним рішенням духовенство єпархії під час єпархіальних зборів всією повнотою перейшло у лоно Української Православної Церкви (Православної Церкви України) згідно Статуту, ухваленого на Об’єднавчому Соборі українських православних церков, який відбувся 15 грудня 2018 року у місті Києві". Відтак оголошена позиція митрополита Іоана: “Жоден, хто поклав руку свою на рало і озирається назад, не придатний для Царства Божого” (Луки 9.62.)".

12 травня Хмельницька єпархія ПЦУ на чолі зі своїм митрополитом Хмельницьким і Камянець-Подільським Антонієм (Махотою) заявила, що "у всій своїй повноті об’єднавчого процесу залишається вірною ідеалам єдності та висловлює свою підтримку Блаженнійшому митрополиту Київському і всієї України Епіфанію".

Того ж дня Тернопільська єпархія ПЦУ опублікувала заяву, в якій наголошується: "Вся повнота Тернопільської єпархії бачить у законно обраному і визнаному Вселенською Церквою предстоятелеві нашої Церкви митрополиті Епіфанії об’єднуючий фактор для єднання всього Українського Православ’я".

Єпископ Адріан (Кулик), ієрарх ПЦУ, який раніше поперемінно входив до складу УПЦ КП та УАПЦ, 10 травня коментує ситуацію: "Почесний патріарх Філарет запрошує архієреїв ліквідованого УПЦ-КП на 13-14 травня до себе під приводом вшанування памяті святого Митрополита Макарія, мощі якого перебувають у Володимирському соборі м.Київ. ВСІ АРХІЄРЕЇ РОЗУМІЮТЬ, що ПФ хоче відновити ліквідовану УПЦ-КП. Також розуміють, що відновлення УПЦ-КП - це розкол ПЦУ. Тому приїдуть на запрошення почесного патріарха Філарета лише свідомі "сепаратисти". Сподіваюсь таких буде не багато".

Нагадаємо, що глава ПЦУ митрополит Епіфаній днями заявив, що повернення до УПЦ КП — це повернення в ізоляцію і втрата томосу про автокефалію. Зі свого боку директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури Андрій Юраш також заперечив відновлення колишньої УПЦ Київського Патріархату. 10 травня з відповідною заявою — про те, що УПЦ КП "фактично й юридично припинила свою діяльність" — виступило Міністерство культури України.

Фото afisha.bz

Теги: