"Порошенко обіцяв одне, а робить інше... Владика Епіфаній уникає зі мною спілкування. Я йому давав рекомендації на початку, що треба робити, а він робить протилежне", — скаржився Філарет (тут і далі цитати за стенограмою прес-конференції від "Церкваріуму"), переконуючи, що обидва нібито обіцяли йому верховенство влади в ПЦУ.

Проте ніяких документів про ці домовленості немає. "Домовленості були тільки на словах", — підтвердив Філарет і заявив, що його обманули і тепер він жалкує, що висував кандидатуру Епіфанія на предстоятеля ПЦУ.

"Я підписував ліквідацію Київського патріархату, бо перед нами стояло питання - отримати томос чи ні. Щоб отримати, треба стати частиною Константинопольського патріархату. Тому я підписав ліквідацію тимчасово", — вважає Філарет, який напередодні заявив, що УПЦ КП не ліквідована і продовжує існувати на чолі з ним, Філаретом.

Також, на думку Філарета, після отримання томосу про автокефалію у ПЦУ розв'язані руки і вона може переглянути свій статут, назву і т.п. Саме це протягом останнього часу і пропонував Філарет, наполягаючи на підвищені канонічного статусу ПЦУ до рівня Патріархату і пропонуючи переглянути склад Синоду ПЦУ за вигідним для себе сценарієм (незначною ротацією членів Синоду).

При цьому Філарет заявив: "Зараз рано говорити про зміну кількості членів синоду до собору. Митрополит Епіфаній залежить від священого синоду та архієрейського собору. Коли визначать, тоді він і буде".

Також Філарет зазначив, що його "не цікавить, скільки архієреїв підтримує, а скільки не підтримує" його, бо він все одно йде "прямою дорогою" правди "на благо української церкви".

Разом з цим заступник голови Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України Віктор Єленський у розмові з Радіо Свобода звертає увагу на те, що раніше, у 2018 році, під час дискусії щодо керівництва ПЦУ, Філарет написав Вселенському патріарху Варфоломію, що не претендуватиме на церковні посади.

Слід додати, що 15 травня 2019 р. радник президента України Петра Порошенка, директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко, який у 2018-19 роках брав активну участь у діалозі з Константинопольським Патріархатом стосовно надання автокефалії Українській Церкві, заявив, що томос про автокефалію Православної Церкви України не може бути відкликаний Вселенським патріархом, якщо не буде порушено умов томосу.

Теги: