"По-перше, Київський патріархат припинив своє існування. Є рішення Собору, підписане багатьма архієреями, зокрема, патріархом Філаретом. По-друге, патріарх Філарет звертався до патріарха Варфоломія з листом, у якому підкреслював, що він не претендуватиме на жодний пост", — нагадав депутат, відповідаючи на зазіхання Філарета на церковну владу.

"По-третє, Православна церква України — це не митрополія у складі Константинопольського патріархату. Це неправда. Навіщо він таке говорить?" — обурився Єленський і в цьому контексті додав: — "Точно так само можна сказати, що Польська церква — митрополія, Чеська церква – митрополія, Албанська церква – митрополія, Грецька, Елладська і так далі. Просто це автокефальна церква, яка очолюється митрополитом".

По-четверте, патріархія може бути отримана ПЦУ пізніше, запевнив він. Наприклад, "болгари, румуни і серби були незадоволені, що їм дали тільки митрополита. Але згодом — в одному випадку, через 40, у другому — 45, в третьому — 16 років — вони стали патріархатами".

"У чому несамостійність? Тільки в тому, що є Статут, закріплений Томосом, який не дозволяє крутити ситуацією. Є правила, прописані певні реперні точки", — підкреслив депутат-релігієзнавець.

Нарешті, Єленський прокоментував слова Філарета про те, що його не згадують на богослужіннях. "Його повинні згадувати тільки в Київській єпархії, а в церкві — предстоятеля. Це азбука", — заявив експерт.

На дії Філарета, який в ПЦУ є митрополитом з неофіційним статусом "почесного патріарха", Віктор Єленський радить відповідати іншими діями; ігнорувати їх не можна. "Люди, знайомі з діяльністю митрополита, а потім патріарха Філарета, просили передати митрополиту Епіфанію, що ситуація з Філаретом сама по собі не розсмокчеться, що він буде атакувати по всіх азимутах. І що тактика або стратегія, згідно з якою його можна просто ігнорувати, не пройде. Він битиме в найуразливіші місця", – сказав він.

Так, на думку групи людей, яку цитує нардеп, "Філарета треба, як кажуть лікарі, купірувати". Ця процедура може виглядати так: "Дати йому подяку за працю, відправити його на спокій і особливо заборонити йому висвячувати нових священиків і єпископів. Тому що, якщо зараз він почне висвячувати, мало не покажеться".

Експерт пояснив: необхідно не допустити, щоб Філарет створював власну церковну структуру. Він додав: такі рішення міг би ухвалити Архієрейський Собор ПЦУ.

Фото censor.net.ua

Теги: