"З Філаретом ми зустрічалися багато разів, ще при покійному Блаженнішому Володимирі, з нагоди якихось засідань на державні свята. Я його не визнаю як патріарха, але визнаю його як Михайла Антоновича Денисенка. Це ввічливість по відношенню до іншої людини. І звертаюся я до нього як до людини. Він відлучений від церкви, але він таки не втратив образ людини, образ Божий, — сказав митрополит Павло. — Звісно, все це зібрання (УПЦ КП. – ред.) тримається на ньому, на його імені і його фінансах... Мені його як людину дуже шкода. Свого часу він був не гіршим митрополитом Київським. І я не стану його судити як людину. Так, я сьогодні засуджую його вчинки по відношенню до церкви – то, що він зробив розкол. Але я хотів кілька разів зустрітися з ним. Я передав йому альбом, присвячений 30-річчю від дня відродження чернечого життя в Лаврі. Там є його фотографії, ми не викреслюємо його з історії нашої церкви, яку він колись очолював, визнаємо його заслуги в ті дні, коли він дуже переживав за церкву. Він дуже переживав і опікувався Києво-Печерською лаврою. Якби була така можливість, я б йому сказав: ви тепер бачите, що ви наробили".

Але, на думку владики Павла, у Філарета "є можливість покаятися і звернутися до священного синоду" УПЦ (МП). "Думаю, йому б повернули його духовні регалії. Це моя особиста думка. Я хоч і постійний член Священного Синоду, але говорити за всіх не можу. Однак особисто вважаю, що йому повернули б його духовні регалії".

На запитання, чи визнали б Філарета в УПЦ (МП) митрополитом, владика Павло відповів: "Не тільки митрополитом. І з титулом колишнього Блаженнішого. Адже він був главою Української Православної Церкви. Для нього це було б найбільше досягнення. Не збереження патріаршого куколю на голові, а повернення до Царства Небесного. Ми не знаємо, як і що буде, але у Бога більше ласки, ніж у Філарета, у мене та інших людей".

На переконання митрополита Павла, патріарх РПЦ Кирило "не втручається в наші внутрішні справи" (в 2011 році митрополити УПЦ (МП) Павло і Олександр висловлювали невдоволення втручанням співробітників патріарха Кирила у внутрішні справи УПЦ (МП) — ред.).

За словами владики Павла, УПЦ (МП) поминає на службах патріарха Кирила, "але те ж саме вимагає Томос і від ПЦУ" (насправді, у томосі про автокефалію ПЦУ говориться інше: «відтепер Митрополит Київський і Всієї України, здійснюючи богослужіння, поминає «Усiх Єпископів Православних» (тобто єпископів ПЦУ — ред.), а сонм найсвятіших Архієреїв при ньому поминає його ім'я як Першого та Предстоятеля Найсвятішої Церкви в Україні», а особисто предстоятель ПЦУ «повинен поминати за давніми Переданнями святих Отців наших Вселенського Патріарха, Блаженніших Патріархів та інших Предстоятелів помісних Православних Церков, у ряду Диптихів, згідно з канонічним порядком» — ред.).

Також, за твердженням владики Павла, "Ми ні від кого не залежимо. Сьогодні ми, як справжнісінька автокефальна церква, можемо відкривати парафії і за кордоном, що і робимо. Ось в Гамбурзі купили за 1 євро католицький храм без права перепродажу, і наші священики проводять там православні служби" (насправді, цей храм знаходиться у юрисдикції європейських єпархій РПЦ — ред.).

На запитання журналістки, "якщо у нас і так всі права є, чому не закріпити їх юридично" (тобто автокефалію від РПЦ), митрополит Павло сказав: "Нам потрібно чекати свого часу, як це було в багатьох інших зарубіжних церквах... Повинні змінитися кілька поколінь. І тільки в спокійніший час можна буде говорити про якийсь інший статус нашої церкви".

Теги: