Спостерігачі зазначають, що патріарху Феофілу відвели за богослужінням в Москві друге місце після патріарха Кирила, хоча повинно бути навпаки, оскільки у випадку співслужіння предстоятелів помісних Церков пріоритет очолити богослужіння надається тому, хто передує у диптиху предстоятелів. Також під час богослужіння ані Кирил, який посварився через Україну з главами Константинопольської, Елладської та Олександрійської Церков, ані Феофіл, який поки утримується поминати главу автокефальної Православної Церкви України, не згадували поіменно предстоятелів всіх помісних Церков, як того вимагає порядок патріарших богослужінь.

20 листопада  патріарх Феофіл у супроводі Кирила зустрівся з президентом Росії Володимиром Путіним. Останній подякував Феофілу "за ті умови, які Ви створюєте для наших паломників в Єрусалимі". У свою чергу Феофіл подякував Путіну – "за ваш інтерес і захист, яку ви надаєте нашому братству [Братство Святого Гробу], і за вашу рішучу допомогу, яка мала велике значення для захисту храму Гробу Господнього".

21 листопада в залі церковних соборів кафедрального храму Христа Спасителя РПЦ патріарх Московський Кирил очолив XIX щорічну церемонію вручення премій імені патріарха Олексія II від міжнародного громадського фонду єдності православних народів "За видатну діяльність зі зміцнення єдності православних народів. За утвердження і просування християнських цінностей у житті суспільства" за 2018 рік. Лауреатом премії став патріарх Феофіл III.

Крім духовенства РПЦ, церемонію відвідали союзники РПЦ у конфлікті з Константинопольською Церквою – представник патріарха Антіохійського і всього Сходу при патріархові Московському і всієї Русі митрополит Нифон, єпископи Бачський Іриней і Моравицький Антоній (Сербська Православна Церква), архімандрит Серафим (Шемятовський) (Православна Церква Чеських земель і Словаччини), політичні та громадські діячі.

ЗМІ цитують промову Феофіла на врученні премії: "У мирному дусі братерської любові й турботи ми звертаємося з наступною пропозицією: в нашому домі, Єрусалимському патріархаті, ми хочемо прийняти наших братів, предстоятелів православних церков, і в дусі канонів, соборно, обговорити питання збереження нашої єдності в євхаристійному спілкуванні. Єдність у Церкві, у вірі й життя є даром Святого Духа. Однак на нас – тих, кому довірено служіння нашим Церквам як містичного Тіла Христового, лежить Богом дана відповідальність за підтримання єдності Церкви, навіть якщо це вимагає жертв. Ми стоїмо перед Богом, і у нас немає іншого вибору, окрім як докласти всіх зусиль для захисту нашої єдності. Користуючись цією нагодою, повідомляємо, що ми відкриваємо двері нашого будинку в Йорданському Хашимітському королівстві для проведення братської зустрічі любові, щоб засвідчити перед Церквою і світом єдність Православної Церкви і нашу православну віру...".

Єрусалимський патріарх пропонує зустріч предстоятелів, Кирил скасовує засідання Синоду, афінський Ієронім відмовляється від зустрічі

Як пише телеграм-канал "Церквач", патріарх Кирил "під враженням від успіхів російсько-ісламської дипломатії на Єрусалимському фронті" навіть скасував призначене на 22 листопада засідання Синоду РПЦ – "це як розворот Єльцина над Атлантикою: синодали мали намір засудити дії Олександрійського патріархату, але усвідомлювали всю тяжкість можливого розриву як удар по всьому світовому Православ'ю".

"Невідомо, чи скористаються Помісні церкви шансом випробувати гостинність його величності [король Йорданії], але сама по собі концепція цікава: мусульмани мирять християн, показуючи тим самим своє зростання впливу на загальносвітові процеси", – зазначає "Церквач".

Про свою відмову прийняти запрошення патріарха Єрусалимського Феофіла провести загальноправославну збори в Йорданії вже заявив предстоятель Елладської Православної Церкви архієпископ Афінський Ієронім. "Ніхто не може скликати всеправославне збори. Це прерогатива Вселенського патріарха. Якщо нас покличе Вселенський патріарх, ми не відмовимося, але якщо хтось інший з предстоятелів покличе нас, ми відмовимося", - передає 22 листопада його слова "OrthodoxTimes".

На думку московського протодиякона Андрія Кураєва, яку він висловив Nsn.fm, на запрошення Феофіла III "ніхто не приїде", а якщо і буде якась конференція, то вона не матиме статус загальноцерковної. "Це абсолютно своя гра [Феофіла III], на своїх умовах. Типова імітація бурхливої ​​діяльності, відпрацювання отриманої премії. Думаю, він сам не вірить в реальність своєї ідеї, якщо у нього при цьому немає домовленості з Варфоломієм. Варфоломій готовий зустрічатися, проводити всеправославні собори за межами своєї території, але тоді не поїде московський патріарх", – уточнив служитель.

Теги: