Синод заслухав інформацію митрополита Онуфрія про поїздку в Амман (Йорданія) 26 лютого 2020 року для участі у зустрічі предстоятелів і представників помісних Православних Церков. Синод традиційно "констатував, що на сьогодні головною проблемою для Православ’я є помилкова екклезіологія Константинопольського Патріархату, наслідком якої, зокрема, є неканонічні дії Константинопольського Патріархату в Україні", переказує сайт УПЦ (МП) думку Синоду УПЦ (МП), який також "відмітив нагальну необхідність для світового Православ’я вирішення українського церковного питання".

Синод висловив подяку патріарху Сербському Іринею та митрополиту Чорногорському і Приморському Амфілохію за "запрошення і теплий прийом" в Чорногорії 27-29 лютого делегації УПЦ (МП) на чолі з митрополитом Онуфрієм, яка підтримала протестні акції вірян Сербської Церкви проти чорногорської влади.

Окремо Синод ухвалив рішення про відзначення у 2020 році 400-ліття відродження православної церковної ієрархії в Україні та 75-ї річниці Перемоги у Другій світовій війні.

"Особливо важливим" сайт УПЦ (МП) називає рішення Синоду щодо церковного життя в умовах поширення коронавірусу COVID-19. Це ішення цитується повністю:

    «Наголосити на необхідності зберігати спокій та не піддаватися панічним настроям.
    Закликати духовенство, чернецтво та мирян до посиленої молитви.
    Затвердити текст молитви та прохань на сугубій єктенії.
    Констатувати, що станом на сьогодні храми є відкритими і в них звершуються всі богослужіння. Вважати доцільним у період карантину звершувати молебні з окропленням святою водою та церковним дзвоном.
    Уважно ставитись до рішень та рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України і органів державної влади щодо протиепідемічних заходів та обмежень.
    У випадку погіршення ситуації з поширенням коронавірусної інфекції, що вимагатиме додаткових обмежень, єпархіальним архієреям узгоджувати свої рішення з Предстоятелем Української Православної Церкви.
    Оприлюднити Звернення у зв’язку з поширенням коронавірусу COVID-19».

Звернення, про яке йдеться, буде виголошено у неділю 22 березня поточного року у всіх храмах та монастирях УПЦ (МП). Воно розпочинається словами Іісуса Христа: «Не бійся, тільки віруй!» (Мк. 5:36) і підкресленням того, що "Віра в Бога відрізняє християнина з-поміж інших членів суспільства". "Тож, хвилюючись як не захворіти від коронавірусної інфекції, суспільство має усвідомити духовні першопричини всього, що трапилось. Бог закликає викорінювати смертоносний гріх, що руйнує людське життя, покаянням", наголошується у документі. Відтак "постом і молитвою належить просити у Бога прощення своїх гріхів". Бротися з інфекцією рекомендується "церковним дзвоном та окропленням міст і сіл святою водою", дотриманням "загальноприйнятих норм гігієни і виконуванням рекомендації лікарів".

При цьому Синод проігнорував не лише антиепідемічні заходи під час причащання вірян, які вже без оглядки на керівництво УПЦ (МП) вводяться в цій конфесії на місцевому рівні, але й інструкцію, затверджену 17 березня Синодом РПЦ, яка посилює заходи для запобігання зараження прихожан вірусом під час євхаристії та інших церковних таїнств. Таким чином в церквах УПЦ (МП) продовжать практику облизування всіма причасниками спільної ложечки під час євхаристії, витирання губ спільним платком і цілування спільної чаши без дезінфекції. Синод УПЦ (МП) дозволив лише після причастя запивати з одноразового посуду.

Також Синод проігнорував частину рекомендацій щодо карантинних заходів, які пропонував голова Відділу з питань охорони здоров’я УПЦ (МП) митрополит Філарет (Кучеров) з посиланням на "багатьох ієрархів, які озвучили своїм парафіянам і прийняли до виконання", а саме: "утримуватися від цілування святинь (Хреста, Євангелія, Чаші, ікон та ковчегів з мощами), замінивши його поклоном, у тому числі під час сповіді", "утримуватися від цілування руки, коли беремо благословення у священнослужителів, а також під час помазання", "разі поширення вірусу в регіоні, під час карантинних заходів можна утриматися від індивідуальної сповіді", "після Літургії та інших богослужінь Хрест для цілування вірним не дається", "під час проведення Таїнства соборування, використовуємо одноразові ушні тампони" тощо.

Щодо кількості учасників богослужінь, то Синод УПЦ (МП) виявився більш лояльним до вимог уряду України: "вважається допустимим, у разі потреби, Таїнства Сповіді та Причастя проводити протягом всього дня. У такому разі храм повинен бути постійно відкритим, щоб віряни мали можливість відвідувати його невеликими групами. У разі якщо в храмі присутня більша кількість вірян, ніж це є допустимим, богослужіння може проводитись на церковному подвір’ї під відкритим небом. При цьому, присутні матимуть можливість розташовуватись на такій відстані один до одного, як це передбачено діючими санітарно-епідеміологічними нормами".

Серед інших питань Синод затвердив намісників та настоятельок для деяких монастирів, також присвоїв Кам’янець-Подільській іконописній школі на честь апостола і євангеліста Луки статус іконописного духовного училища та призначено ректора. До лику місцевошанованих святих Кам’янської єпархії Синодом причислені священномученики пресвітери Василій Вахнін, Феодор Романовський та Іосиф Чехранов; до складу Собору новомучеників Бердянських внесено святих, які звершували своє служіння в межах Бердянської єпархії.

Згідно з поданим проханням, Синод звільнив голову Синодального відділу з соціально-гуманітарних питань протоієрея Владислава Діханова та призначив на цю посаду клірика Київської єпархії протоієрея Сергія Екшияна. Архімандрита Серафима (Раковського) звільнено з посади ректора Одеської духовної семінарії. Новим ректором призначено протоієрея Дмитрія Яковенка.

Синод обрав чотирьох нових єпископів:

    єпископом Бишівським, вікарієм Київської митрополії обрано клірика Київської єпархії архімандрита Кирила (Білана).
    клірика Київської єпархії архімандрита Лавра (Березовського) обрано бути єпископом Ірпінським, вікарієм Київської митрополії.
    клірику Київської єпархії архімандриту Марку (Андрюку) визначено бути єпископом Бородянським, вікарієм Київської митрополії.
    єпископом Камінь-Каширським, вікарієм Волинської єпархії обрано клірика Волинської єпархії архімандрита Афанасія (Германа).

Нагадаємо, що ПЦУ і РПЦ змінили порядок причащання, аби уникнути зараження вірусом. При цьому карантинні обмеження для церков в Україні виявилися м'якшими за ті, що існували в царській Росії.


Теги: