6 січня 2019 року, напередодні Різдва Христового за юліанським календарем, Вселенський патріарх Варфоломій вручив у Константинополі (Стамбулі) митрополиту Епіфанію, предстоятелю Православної Церкви України (ПЦУ), томос про автокефалію ПЦУ. З нагоди другої річниці вручення томосу митрополит Епіфаній надіслав листа патріарху Варфоломію, в якому подякував його за визнання Української Церкви.

"Довгий час Церква України терпіла через несправедливість, через порушення канонічного порядку, боролася за утвердження правди. І воля Господа була на те, щоби покоління перед нами і ми самі пройшли цей шлях, «Бо хто підносить себе, той принижений буде, а хто понижує себе, той піднесеться» (Мф. 23:12)... Нехай Господь Бог дарує Вам, Всесвятійший владико, многії літа, енергійні, здорові, плідні, у силі душі та сміливості, і для присоромлення тих, хто здійснюють усілякими способами гоніння на Материнский корабель Церкви Константинопольського престолу", — йдеться, зокрема, у листі.

6 січня, у проповіді митрополита Епіфанія у навечір’я Різдва Христового, зазначається:

"Окрім богослужбового святкового спогаду Навечір’я Різдва Христового сьогодні ми маємо ще один привід піднести особливу подяку Богові за благодіяння, якого від Нього удостоїлася наша Помісна Православна Церква два роки тому. Сьогодні вже друга річниця від того дня, коли під час спільної Божественної літургії у Патріаршому храмі святого Георгія у Константинополі з рук Святійшого Вселенського Патріарха Варфоломія ми отримали Томос про автокефалію Православної Церкви України.

Цією подією було довершено понад столітній шлях боротьби православного українського народу за свою церковну незалежність. Нею було покладено край несправедливому і неканонічному пануванню над Київським престолом, яке привласнив собі понад триста років тому Патріарший престол країни північної, який хоча і отримав історичний початок від Києва, але, захопившись гордістю мирського панування, з Дочки нашої перетворився щодо Матері своєї, Церкви Києва і всієї Руси, на свавільну бариню.

Однак завершення одного періоду історії – стало початком іншого. Завдяки Томосу ми отримали визнану і для всього Православ’я утверджену автокефалію. Ми, як рівноправна Церква-Сестра, увійшли до числа утверджених у Диптиху 15 Помісних Автокефальних Церков. Томос є одним з наріжних каменів для подальшої розбудови нашої церковної єдності і ми віримо, що з Божою допомогою прийде час, коли всі православні в Україні, як це і належить за приписами канонів, об’єднаються навколо Київського престолу, будуть складати єдину родину Православної Церкви України".

У ці ж дні Константинопольський патріарх Варфоломій заявив, що в православ’ї немає розколу, про яке найчастіше говорять представники РПЦ, і він не збирається робити “ні кроку назад” по українській темі.

“Єдність православ’я не зазнає випробувань через відповіді Вселенського патріархату на прохання українських православних, Українська автокефалія була дією відповідальності матері-церкви по відношенню до мільйонів православних братів наших, які перебували, не зі своєї вини, поза церквою”, — цитує газета "Το Βήμα" Варфоломія, який додав , що “це не було обслуговування політичних цілей або геополітичних інтересів”.

На його думку, два роки по тому він бачить, як “нова церква розвивається”, а митрополит Київський Єпіфаній вносить вклад “своїми братніми ініціативами в нормалізацію церковного життя”.

П'ятий президент України, лідер партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко привітав православних українців із другою річницею підписання томосу про автокефалію Православної церкви України (ПЦУ).

"Великою честю і радістю для мене було разом із предстоятелем Православної церкви України Митрополитом Епіфанієм брати участь у церемонії підписання і вручення Томосу у Стамбулі. З великим благоговінням, затамувавши подих, ми спостерігали тоді, як Його Всесвятість скріпив підписом цей історичний документ", — наводить слова Порошенка "Інтерфакс", посилаючись на пресслужбу "Євросолідарності".

Теги: