«Гадаю, Руська Православна Церква не потребувала такого "подарунку" з боку Сталіна», – зазначив предстоятель УГКЦ.

«Помолімося і за тих, які стали жертвами радянської машини, хоч би куди їх занесла доля: чи то в православну сторону, чи то в сторону підпільної Церкви», – сказав він.

Глава УГКЦ попросив помолилися за всіх тих, які ще сьогодні відчувають рани у своєму серці, у своїй душі. «Помолімося за ті села, де сьогодні ще, можливо, існує напруга між православною  і греко-католицькою громадами, щоб ми навчилися любити одне одного і як брати вміли шанувати права, поважати думки одне одного і разом, разом будувати спільне майбутнє, – додав Святослав. – Нехай Господь Бог, який є Господарем історії, найвищим Суддею, але й милосердним Богом, має милосердя до всіх нас!».

Він відзначив, що Львівський псевдособор 1946 року став актом насильницької ліквідації УГКЦ як один з елементів репресивної радянської машини. «Кожен, хто не підписав цього "собору" чи не схвалив його, зазнавав дуже жорстоких переслідувань. Почалася системна ліквідація нашої Церкви: монастирів, парафій, громад, депортація наших людей, монашества, священників за релігійні переконання до Сибіру. Як наслідок цього, було мучеництво, ісповідництво нашої Церкви. Також наслідком було розсіяння Церкви по всіх теренах Радянського Союзу», – розповів предстоятель УГКЦ.

Він пригадав слова колишнього очільника УГКЦ архиєпископа Любомира, який любив казати, що найбільшим поширювачем УГКЦ на Схід був Сталін (мається на увазі заслання греко-католиків до Сибиру). А Львівський псевдособор був початком цього.

Глава УГКЦ наголосив на важливості зберігати пам’ять про ці події, щоб краще пізнати правду, а історики мають усі можливості, щоб об’єктивно дослідити цю правду. «Таке відкриття правди, – вважає він, – зцілює. Це – терапевтичні кроки, які ми мусимо пережити. Ми мусимо пізнати свою правду, хоч би якою важкою вона була, і мусимо з нею примиритися».

З історичної точки зору, д-р Олег Турій, директор Інституту історії Церкви Українського католицького університету (УКУ), підтвердив те, що ініціатива ліквідації Української Греко-Католицької виходила не зсередини УГКЦ, але була планом, який розробили радянські спецслужби: конкретно – НКДБ, конкретно – підполковник Карпов, який очолював комітет у справах Російської Православної Церкви. «Він подав проєкт цього плану на верхи, і підписав його сам Сталін… Першим пунктом цього плану була ліквідація УГКЦ шляхом возз’єднання з Російською Православною Церквою», – пояснив директор Інституту історії Церкви.

Крім того, глава УГКЦ Святослав відзначив, що греко-католики також мають пам’ятати, що не все духовенство УГКЦ повелося героїчно. «І про це теж треба говорити. Були мученики, ісповідники, але були й відступники, які не витримали цієї радянської машини і стали її жертвами. Ми знаємо, як глибоко переживали учасники цього псевдособору у своєму сумлінні і потім каялися перед владикою Миколаєм Чарнецьким, який на той час єдиний був повернувся із заслання, і відкликали в Тайні Покаяння свої підписи. І він тоді приймав уже на той час православних священників назад до підпільної УГКЦ», – розповів глава УГКЦ.

«Якщо ми сьогодні про це не будемо пам'ятати і говорити, – наголосив духовний лідер українців, – то така подія має небезпеку повторитися. Бо ми бачимо, що не всі репресивні машини припинили свою діяльність. На жаль, багато хотіли б повторити подібні акції в різних частинах окупованої сьогодні України. І ми бачимо, що такого типу запобігання є необхідним, як щеплення проти коронавірусу».

«Ми хочемо це зробити в ім'я примирення, в ім'я примирення з нашими православними братами, в ім'я лікування ран, в ім'я запобігання, щоб такі ганебні вчинки з боку будь-якої держави щодо Церкви ніколи більше не повторилися», – сказав глава УГКЦ.

У 2021 році Українська Греко-Католицька Церква спогадує 75-ті роковини драматичних подій Львівського псевдособору, який відбувався 8-10 березня 1946 року у Львові. З цієї нагоди в Києві заплановано ряд подій.

Теги: