Головна епідеміологиня Закарпатської області Вікторія Тимчик у коментарі ВВС News Україна повідомила, що мова йде про два різні осередки, де виявили випадки інфікування поліовірусом. Причому один з них пов'язаний з нещодавнім спалахом хвороби на Рівненщині.

Перший випадок інфікування зафіксували у 12-річної дівчинки з Тячівського району Закарпатської області. Ще 13 вересня у школярки розвинулися гострі кишкові розлади. За три дні у дитини підскочила температура, 17 вересня до симптомів додався біль у попереку та лихоманка з температурою у 39 градусів. Наступного дня дитина вже не могла стати на ногу. До обласної дитячої лікарні з підозрою на гострий в'ялий параліч дівчинка потрапила 19 вересня. Там відібрали зразки, їх доправили до референс-лабораторії вірусологічних досліджень Центру громадського здоров'я у Київ.

Результат дослідження - позитивний. Згодом поліовірус І типу (вакциноасоційований) підтвердили у лабораторії у Гельсінкі (Фінляндія), розповідає медична директорка Закарпатської обласної дитячої лікарні Магдалина Семеняк.

Біологічні зразки на наявність поліовірусу відібрали й у двох інших дітей з родини занедужалої. Початкові симптоми у вигляді розладів травлення спостерігалися в усіх малюків, проте поліовірус у них не підтвердився.

13 жовтня 12-річну дівчинку з Тячівщини перевели з інфекційного відділення до неврологічного. Рухливість лівої ноги досі не відновилася, дитині важко спиратися на ногу.

Упродовж року школярка проходитиме курси реабілітації: фізпроцедури, масажі, вітамінотерапія. Для відновлення втраченої нейропрохідності знадобиться рік чи півтора активної роботи, пояснює медична директорка Закарпатської обласної дитячої лікарні Магдалина Семеняк.

Змінити своє ставлення до вакцинації мати інфікованої змогла лише після захворювання власної дитини. Від коментарів жінка утримується. Проте, за словами Магдалини Семеняк, мати все ж дала дозвіл на щеплення від поліовірусу двох інших своїх дітей. Тоді як спочатку була категорично проти.

Випадок інфікування вакциноасоційованим вірусом поліомієліту І типу 12-річної дитини не пов'язаний із розслідуванням випадку паралічу, викликаного поліовірусом у невакцинованої дитини з Рівненської області.

Проте у ході розслідування було виявлено інший осередок - його локалізацію не називатимуть з етичних міркувань, розповідає Вікторія Тимчик.


У чотирьох дітей, які мали контакти із інфікованою дитиною з Рівненщини, підтвердили поліовірус ІІ типу.

Проте лікарі не повідомляють подробиць того, як діти із Закарпаття отримали контакт з дитиною з Рівненщини.

За інформацією Вікторії Тимчик, за медичною допомогою батьки дітей не зверталися, наразі вони перебувають вдома під контролем сімейної лікарки та наглядом батьків.

Жодна дитина, так само як і в першому випадку, не мала щеплення від поліомієліту. Відмінність цього випадку полягає у тому, що від вакцинації батьки відмовляються через релігійні переконання.

У випадку спалаху біля Рівного також дітей не вакцинують через релігійні переконання.

Сучасне покоління українських батьків не знає, що таке поліомієліт. Майже кожен дорослий у дитинстві пройшов повний курс щеплень від поліовірусу. Але ще у 1950-роках тисячі дітей залишалися інвалідами внаслідок перенесеного поліомієліту. Життя без епідемії породжує ілюзію безпеки, кажуть лікарі.

Тож в Україні спостерігається стійка тенденція до відмови від планових щеплень. На Закарпатті відсоток вакцинованих від поліомієліту дітей складає 49%. В області спостерігається стійка тенденція до збільшення відмов, розповідає директор Департаменту охорони здоров'я. Більшість відмов пов'язані з релігійними поглядами.

"В Україні зареєстровані якісні сертифіковані вакцини - додає Анатолій Пшеничний. - Проте антивакцинальна кампанія у ЗМІ та соцмережах, на жаль, сильніша за вакцинальну кампанію в Україні".

Серед районів-аутсайдерів за відсотком щеплених від поліовірусу дітей на Закарпатті - Тячівський, Хустський та Рахівський.

В області мають сподівання на повторення сценарію вакцинації від кору. У 2018 році, коли на Закарпатті почали фіксувати випадки захворювання на недугу, поріг щеплених дітей ледь сягав 50%, нині ж він складає 94%.

Востаннє поліомієліт на Закарпатті фіксували у 2015 році. Тоді про 2 випадки захворювання дітей повідомив тодішній міністр охорони здоров'я України Олександр Квіташвілі. За словами міністра, одній дитині було чотири роки, другій - 10 місяців. Міністр тоді повідомив, що обидві дитини не були вакциновані.

За статистикою ЮНІСЕФ, кожен 200-й інфікований залишається паралізованим на все життя. Інші хворіють без симптомів, однак можуть передавати захворювання далі.

Єдиний спосіб убезпечитися від наслідків хвороби, наполягають медики, - це вакцинація, оскільки специфічного лікування не існує. Є два типи безпечних та ефективних вакцин від поліо: інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ), яку вводять ін'єкційно, та оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) - краплі у рот.

Нагадаємо, 3 листопада віряни УПЦ (МП) знову виходили протестувати проти вакцинації. Напередодні відомий імунолог і народний депутат України розкритикували конфесії, які поширюють фейки про вакцинацію. Продовжуючи цю тему, головний санітарний лікар України Ігор Кузін заявив, що з УПЦ (МП) "досить складно працювати".

Теги: