"Ми всі разом готували цей Собор. До січня 2016 року в Женеві, коли ми мали останні збори православних предстоятелів, всі церкви, і Росія, готували цей Собор. І в останній момент не приїхали росіяни та ще три церкви", – пояснив Варфоломій.

За його словами, при цьому Росія сприйняла надання автокефалії Українській Церкві як помсту за те, що РПЦ в останній момент відмовилася прибути на Собор.

"Мрія наших братів росіян – бути володарями православ‘я. Та цього ніколи не станеться, тому що канони православної церкви та дії церкви протягом століть віддали першість Константинополю. Константинополь завжди буде першою церквою у системі православних церков, а сестринська Російська церква буде п'ятою", – зазначив патріарх.

Варфоломій зазначив, що ніхто інший не розривав спілкування і не творив розколу в лоні православ'я. Патріарх також наголосив, що про глибокий розкол поки що не йдеться.

"Наші російські брати кажуть, що стався розкол. Нема розколу. Якщо є розкол, вони зробили його, розірвавши спілкування з чотирма церквами", – пояснив він.

При цьому Варфоломій додав, що підтримує українців у їхньому прагненні мати автокефальну церкву. "Питання про автокефалію України виникло не два чи три роки тому, але й у минулому українці докладали величезних зусиль, щоб набути власної церкви, набути самовизначення. Багато десятиліть тому. І ось настав історичний момент, Мати – церква Константинополя втілила у життя цю вашу давню мрію", – наголосив він.

Як зазначає архімандрит Кирило Говорун у коментарі до інтерв'ю патріарха Варфоломія, останній також заявив про право будь-якого православного християнина будь-якої юрисдикції звертатися до нього з апеляцією на будь-яке рішення своєї Церкви, якщо таке здається йому (або їй) несправедливим. "Ще одна думка з відповідей патріарха Варфоломія українським журналістам, яка мені близька і яку я сам повторюю – це те, що українська автокефалія типологічно схожа на всі інші автокефалії в наш час. Всі балканські автокефалії в 19 столітті проходили через ті самі перипетії та процедури. Патріарх також справедливо зазначив, що всі сучасні автокефалії (тобто після пентархії) починалися з розколу", – коментує архімандрит.

Фото АР

Теги: