Днями Україну відвідав римо-католицький єпископ Антоній Коша з Молдови, який опікується всіма католиками в цій країні, зокрема українцями греко-католиками. Він спеціально прибув, щоб взяти участь у висвяченні диякона для Молдови, яке здійснив Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав (Шевчук).

– Я вже був цього року в Україні на прощі в Зарваниці, – розповідає Владика Антоній після богослужіння, в якому співслужив з Главою УГКЦ. – Мене запросив був його Блаженство Святослав, щоб я відчув дух України, як він мені був сказав. І мені було дуже приємно побачити, скільки в Україні є віруючого народу. Я собі тоді подумав, що нам у Молдові потрібно ще багато працювати над тим, аби наші вірні мали такі ж умови для виявлення своєї віри.

Владико, чи багато українців у Молдові?

– У Молдові є багато українців. Яка точно цифра – невідомо, бо різні джерела наводять різні дані. Це приблизно від триста тисяч до чотириста п’ятдесят тисяч людей. Більшість з них говорить, що вони православного обряду. З них, звісно, є група греко-католиків, з якою ми вже познайомилися. Це в основному люди, які приїхали з Західної України.

З часом я дізнався, що в них є бажання, аби в Молдові була греко-католицька парафія. І з початку 2000-их років ми організували греко-католицьку спільноту в рамках нашої єпархії. Для них є один священик – о. Роман Поправка. Він сам з Одеси. Тому виходить так, що живе між Одесою та Кишиневом. Крім Кишинева Літургії відбуваються також у Бельцах і Тирасполі.

– Чи забезпечується свобода віросповідання для українці у Молдові?

– За допомогою нового диякона, який незабаром прибуде в Молдову, а згодом стане священиком, ми плануємо покращити ефективність нашої праці для українських греко-католиків. Ми хочемо створити для них більш сприятливі умови для культурного розвитку, у тому числі, щоб вони краще знали українську мову, мали кращий зв'язок зі своєю батьківщиною, зі своєю Українською Греко-Католицькою Церквою. І, звісно, організувати якомога більше богослужінь.

Сьогодні на богослужіння приходять десь 150 людей, проте ми переконані, що їх значно більше. Бо досі ніхто не розвивав їхню віру, їхні традиції. Тож, з ними потрібно просто працювати, що ми й збираємося робити.

Теги: