Не наголошуватиму на світовому екуменічному русі, бо людей, які доклалися до справи єдності, багато. Але можу зосередити увагу на українському контексті, зокрема на Українській Греко-Католицькій Церкві, тому що це мені ближче.

Хочу запропонувати як екуменічну особистість о. Івана Дацька, який призначений експертом і членом Міжнародної мішаної комісії для богословського діалогу між Католицькою та православними Церквами. Комісія складається з 14 представників православних Церков і 14 представників Католицької Церкви. Участь у такій комісії, на мою думку, це вже дуже велика відзнака, зокрема, з боку Ватикану, тому що саме Папська рада зі сприяння християнській єдності призначає експертів цієї комісії. Це означає, що голова та представники цієї ради побачили його гідним, достойним і таким, який має достатній академічний багаж, щоб брати участь у цій комісії та бути її експертом.

Крім того, о. Іван має досить відкриту екуменічну позицію, про що свідчать його статті та висловлювання. Це ще один мотив, через який вважаю його екуменічною особистістю.

Ну і третя причина –  це вже практичний бік справи. о. Іван Дацько є Президентом і одним із засновників Інституту екуменічних студій (ІЕС) Українського католицького університету, який діє у Львові. Наскільки мені відомо, він був одним із тих, хто ревно відстоював ініціативу щодо створення цього інституту. Він постійно стежить за роботою ІЕС, бере участь у його діяльності, наскільки це можливо поєднувати з іншими обов’язками. о. Іван впливає на політику Інституту екуменічних студій, тобто інститут є одним з його пріоритетних зацікавлень. Адже ІЕС – це практичне втілення екуменізму, де через академічні магістерські програми втілюється екуменізм у життя, тобто відбувається навчання студентів в екуменічному дусі.

Я зазначив тільки три підстави, не так і багато, але кожен з цих пунктів, напевно, має свою історію. І тому думаю, що уже цих трьох аспектів достатньо для того, щоб вважати о. Івана Дацька екуменічною особистістю.

Тарас Курилець, координатор україномовної Дистанційної магістерської програми екуменічних наук ІЕС

 

Довідка:


Митрофорний протоєрей доктор Іван Дацько народився 9 вересня 1947 року в Німеччині. Дитячі роки провів в Англії. Юнацькі роки в Італії. Богословську освіту спочатку здобув в Українській папській малій семінарії в Римі, потім у Папській колегії Святого Йосафата теж у Римі (Папський урбаніанський університет), а завершив у Колегії Канізіанум і в Інсбруцькому державному університеті (Австрія). Далі кардинал Йосиф Сліпий висвятив його на священика Львівської архиєпархії. У 1974 році здобув ступінь доктора богослов’я у Інсбруці. Основна спеціальність – догматика, додаткова – історія.

Деякий час був префектом студентів у Колегії святої Софії у Римі. А з січня 1976 року о. д-р Іван став особистим секретарем Блаженнішого Патріарха Йосифа (Сліпого). Після смерті патріарха Йосифа став секретарем та канцлером Блаженнішого Патріарха Мирослава Івана (Любачівського).

Редагував певний час «Вісті з Риму» і Українську пресову службу, працював у Комітеті з підготовки Тисячоліття хрещення Руси-України під час римських святкувань.

Перший раз о. д-р Іван Дацько приїхав в Україну у 1990 році, а потім переїхав сюди  разом із Блаженнішим Мирославом Іваном (Любачівським). Тут став канцлером Львівської архиєпархії, а потім протосинкелом, генеральним вікарієм Львівської архиєпархії, а згодом канцлером Патріаршої курії.

У лютому 1997 р. Любомир (Гузар) уповноважив його єпископом-помічником  для зовнішніх справ УГКЦ, референтом Комісії богословської освіти та священичої формації.

У квітні 2000 р. став президентом Міжнародного бюра освіти та розвитку Греко-Католицької Церкви в Україні.

З 2005 року Президент Інституту екуменічних студій УКУ.

З 2008-го року голова Релігійного товариства «Свята Софія в Римі», яке опікується та є охоронцем усіх матеріальних надбань Патріарха Йосифа у Римі.

О. д-р Іван Дацько є експертом і членом Міжнародної змішаної комісії для богословського діалогу між Католицькою та православними Церквами.

Теги: