«Кресові польські організації роблять все можливе, щоб ім’я Йосафата Коциловського як греко-католицького єпископа зникло з Перемишля. Дивно, що люди вважають себе католиками, християнами і не сприймають того, що Католицька церква визнала Владику Йосафата Блаженним, а рішення про беатифікацію прийняв у 2001 р. папа Іван Павло ІІ». Так прокоментував проректор із зовнішніх зв’язків УКУ, декан Перемиський 1990-96 рр. Богдан Прах наміри перейменувати у Перемишлі вулицю Блаженного Йосафата Коциловського.

Нагадаємо, 28 серпня польське видання Rzeszow.gazeta.pl повідомило про наміри польської організації «Самоврядна спільнота долини Сяну» розпочати збір підписів для зміни назви вулиці Блаженного Йосафата Коциловського у Перемишлі. Колишній депутат Європейського парламенту д-р Анджей Запаловський зареєстрував у міській раді Перемишля лист, в якому стверджує, що єпископ Коциловський заслуговує за свою діяльність від 10 років і аж до пожиттєвого ув’язнення. Представники партії «Право і справедливість» закидають єпископові співпрацю з німцями, підтримку ОУН і УПА та польову відправу Служби Божої для підрозділу дивізії «Галичина». Факт, що у період гітлерівської окупації його двічі викликали на допит у гестапо, де погрожували ув’язненням у концтаборі за виявлені випадки переховування євреїв греко-католицьким духовенством єпархії, ігнорується.

Священик Богдан Прах розповів, що добре розуміє ментальність кресових середовищ, які ініціюють перейменування цієї вулиці, оскільки сам виховувався серед поляків і є громадянином Польщі.

«Очевидно, що вони ніколи, в якійсь мірі, не переставали відкидати все, що є українське, і вважати, що українці – це найбільші злочинці в Європі. Чого лише варті опитування останніх років у Польщі стосовно нелюбові до інших народів, де на перших місцях завжди були українці.

За останні 20-ть років у певних моментах ці кресові середовища затихали. Однак, за допомоги нашої сьогоднішньої влади, яка не до кінця розуміє, що означає слово Україна і українець, вони знову піднесли голос. Ситуація, яка склалася з Владикою Йосафатом – це, по суті, продовження атаки на українську гідність, і так воно буде йти далі. Думаю, що це ще не останнє слово у цьому питанні. Резонанс здійметься, коли Інститут національної пам’яті Польщі дасть свою історичну оцінку, очевидно, не зважаючи на позицію української сторони. Це може викликати ще більші антиукраїнські суспільні настрої у Польщі», – зазначив священик УГКЦ.

Щодо можливої реакції УГКЦ, о. Богдан Прах порадив спершу дочекатися реакції української громади та Церкви у Польщі. Щодо кресових середовищ, які розпалюють ворожнечу між українцями та поляками, то не потрібно їм приділяти стільки уваги – вони були, є і будуть. «З історією перейменування вулиці Блаженного Йосафата Коциловського у Перемишлі повинні дати раду самі поляки. Рішення приймала міська рада, їм ніхто цього не насадив і у них була вся інформація про єпископа. Щодо перспективи польсько-українських стосунків, то нам, українцям, їх треба пов’язувати з тими, хто запровадив своїм голосуванням у Перемишлі вулицю Йосафата Коциловського», – наголосив о. Богдан Прах.

Zik.ua

Теги: