У храмі минулого тижня завершили реставрацію, остання була 30 років тому. Кажуть: із наданням Томосу просто збіглося. «Це справді була масштабна реставрація, такої не проводили вже кілька десятиліть. Праву частину реставрували – фрески, мозаїки», – підкреслив речник Софії Київської Олексій Курпас.

Та ще більший символізм у Софії Київській вбачають у збігові дати першої служби Божої в тисячолітньому храмі.

«Перше богослужіння в Софії Київській відбулось рівно тисячу років тому. Якщо брати об’єднуючий собор, який зараз буде проходити, це дуже символічно, що в рік тисячоріччя буде таке богослужіння, буде об’єднавчий собор», – певен Олексій Курпас.

Та скільки саме знадобиться місця у цих давніх стінах для проведення об’єднавчого собору, питання геть не організаційне.

Об’єднавчий собор можуть провести у двох форматах – як архієрейський або як помісний. Перший передбачає участь лише архієреїв, тобто найвищих звань церков. Так їх має бути 10 від автокефальної церкви, 40 – від київського патріархату та до десяти від УПЦ Московського патріархату. На цьому варіанті наполягають саме у патріарха Філарета.

«Це Архієрейський Собор єдиної помісної автокефальної Української православної Церкви, тому право голосу повинні мати лише українські ієрархи-члени Собору. Присутність духовенства, чернецтва та мирян можлива лише без вирішального голосу», – переконані в УПЦ КП.

Більше того, кожен єпископ має право взяти з собою одного мирянина і одного монаха.

Доктор філософських наук і релігієзнавець Людмила Філіпович пояснює: участь духовенства, чернецтва та мирян передбачає помісний собор, але не архієрейський. Так, орієнтовну цифру – 60 учасників собору – можна буде множити ще на 3. Усі задіяні особи матимуть право голосу. Так само вважають і в Константинополі.

«КП хоче себе убезпечити, щоб не прийшли всі архієреї МП, і щоб не протягнули свого кандидата, тому що їх кількісно більше, в два рази. якщо вони прийдуть вони без сумніву можуть запропонувати свій порядок денний і своїх кандидатів», – пояснює Людмила Філіпович.

Та синод УПЦ московського патріархату вкотре підтвердив, що до створення незалежної церкви не долучатимуться. У Лаврі офіційно заборонили брати участь у соборі і своїм архієреям. А ще пов’язали обшуки та виклики в СБУ своїх священиків зі спробами натиснути на Московський патріархат.

На переконання отця Віктора, тиск, який сьогодні «чиниться на священиків», має кінцевою метою вплинути на архієреїв, аби вони взяли участь у так званому об’єднавчому соборі.

Цікаво, що участь мирян і чернецтва передбачає навіть наближений до Президента директор Інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко. Останніми місяцями він активно лобіює створення автокефальної церкви.

«Архієреї мають прибути на цей собор. У запрошенні йдеться про те що, я думаю ви вже бачили те, що було опубліковано – разом із священнослужителями, разом з представником або мирян або монашества для участі власне в соборі», – розповів Ростислав Павленко.

Друге досі не розв’язане питання – статус української автокефалії. Митрополія чи патріархат. Адже противники Томосу в Україні вже заявили: якщо проводирем буде митрополит, це означає, що автокефальна церква буде залежною вже не від Москви, а від Вселенського патріарха Варфоломія. Проте в Інституті стратегічних досліджень при Президентові таке твердження спростовують.

Youtube.com

Теги: