Автор нарису, вміщеного в літературно-науковому журналі "Родимый листокъ" за 1881 рік, висловлює своє захоплення церквою Святої Параскеви, що стала окрасою міста:

"Вона полонить кожного своєю ніжною будівлею, однією лише, але високо круглою банею посередині, двома симетричними вежицями і гарним ганком від входу... Мило вітає вона кожного, хто, відвідуючи Чернівці, видряпається із двірця на високу гору, на котрій наше місто так гарно розляглось".

Будівництво нового храму в центрі Чернівців розпочалося 1844 року. Організацією робіт займався крайовий інженер Адольф Марін. Проект розробив місцевий архітектор Павловський. Збирати кошти на будівництво взявся священик Андрій Василович. Але грошей не вистачило, тому роботи припинили майже на два десятиліття. Завершити будівництво церкви допоміг Православний релігійний фонд Буковини. Загальна сума витрат склала 46 657 флоринів 73 корони австрійською валютою. Храм освятив 5 лютого 1862 року єпископ Євген Гакман на честь Преподобної Параскеви Сербської.

Та 30 листопада 1890 року в церкві сталася пожежа. Згоріла частина іконостасу, були пошкоджені настінні розписи. Для відновлення іконостасу запросили знаного буковинського художника Євгена Максимовича, а настінних розписів та позолоти – Йоганна Післера. На одній зі стін храму зобразили у натуральну величину священика Андрія Василовича, який був організатором будівництва і навіть вклав у цю справу власні кошти.

У церкві Святої Параскеви служба Божа завжди правилася українською мовою. Її прихожанами були письменник Юрій Федькович, викладачі гімназій та університету. Тут хрестив дітей майбутній митрополит Євген Гакман. Тут відспівували письменника і композитора Сидора Воробкевича.

Саме в цьому храмі в 1864 році вперше на Буковині відзначили роковини з дня смерті Тараса Шевченка. Богослужіння відправив отець Сидір Мартинович. Ось що писала про цю подію львівська газета "Слово": "…Відправа відбулася величаво і дякуємо Небесному, що нам, русинам, допоміг справдити наше бажання. Цей акт зробив багато доброго, збудив чуття в нашій руській молоді й показав, що і на Буковині ми встали з великого сну і зачали думати і про свою словесність".

Цікаві факти

* Колись церкву Святої Параскеви називали ще й "митною", тому що неподалік неї до XVIII століття знаходився митний пост, на якому брали плату за провіз товару, худоби та коней. Митниця приносила 10-12 тисяч флоринів прибутку на рік. Із цим місцем пов’язана перша згадка про Чернівці як міста. 8 жовтня 1408 року молдовський господар Олександр Добрий видав "Уставицьтво о митах", де вперше згадані Чернівці – невеликий митний пункт на торговельному шляху між Львовом і Чорним морем. Іноземні купці повинні були платити тут "мыто чєрновьскоє".

* Церква Святої Параскеви була діючою до 1962 року. Потім будівлю передали під склад, пізніше відкрили тут шаховий клуб. У 1998-му храм повернули церковній громаді. Але безслідно зникли безцінні ікони та церковні книги, всі фрески на стінах були знищені й замальовані. Збереглися лише центральне панікадило і великий дзвін. У Польщі виготовили три нові невеликі дзвони, які встановили біля храму.

* Православна громада церкви Святої Параскеви одна з перших у Чернівцях перейшла під омофор Київського патріархату. Від 1992 року храм є кафедральним собором. Тут проводить Богослужіння митрополит Данило. При церкві працює недільна школа, де діти парафіян можуть відвідувати уроки релігії, церковного співу і малювання.

Molbuk.ua

Теги: