Учасники зустрічі розповіли, що Філарет заборонив їм спілкуватись з пресою й розповідати про деталі розмови. Розмовляти погодились всього двоє. Протоієрей Сергій Ткачук стверджує, що жодних документів не підписували, але певні рішення були.

Багатослівнішим був протоієрей Сергій Станкевич, який є щирим прихильником Філарета. Він визнав, що на зустрічі йшла мова про намір Філарета скликати Помісний Собор. Але, за його словами, остаточне рішення щодо його проведення озвучено не було. "Священики говорили про помісний собор. Чи маємо вирішувати найважливіші питання на помісному соборі, чи в інший спосіб", - цитує його ВВС.

Священик додав, що на зустрічі розмовляли, чи має бути собор саме у Київському Патріархаті. На зауваження, що в чинному статуті ПЦУ питання собору чітко визначено і там немає Київського Патріархату, о. Сергій Станкевич парирував - "у якому статуті, грецькому?".

Інші учасники зустрічі на умовах анонімності розповіли, що Філарет попросив їх поки не перереєстровувати статути з УПЦ КП на ПЦУ, а також озвучив намір зібрати Помісний Собор для відміни рішень Синоду Православної Церкви України.

Зробити це мають якомога швидше, оскільки Синод ПЦУ зобов'язав усіх перереєструвати статути до 25 червня, і у разі невиконання цієї настанови Синод може передбачити процедуру переходу київських парафій від Філарета у пряме підпорядкування Епіфанія.

"Буде скоро заява про скликання помісного собору", - розповів один з учасників зустрічі з Філаретом.

Опонувати Філарету намагались кілька людей, проте їхня думка почута не була. Філарет навіть сказав тим, хто хоче, йти до Епіфанія і він підпише відпускну грамоту, проте самі священники бояться, що у такому разі втратять свої храми.

Учасники зустрічі не змогли чітко пояснити, в якому форматі і як може відбутись Помісний Собор. І головне - за якими правилами його можуть скликати. Можливо, буде посилання на колишній статут УПЦ КП, який абсолютна більшість ієрархів вже не визнають.

За даними співрозмовників, на такий собор можуть прийти всього кілька єпископів, зокрема митрополит Білгородський Іоасаф (Шибаєв) з Росії. Він останніми тижнями чи не єдиний відкрито підтримує позицію Філарета.

Скільки туди прийде священників - теж відкрите питання. Як і те, до чого може призвести проведення такого собору - реального розколу й продовження існування Київського Патріархату на чолі з Філаретом, чи повної маргіналізації групи підтримки Філарета.

До Cerkvarium потрапили аудіозаписи окремих тез керуючого Київською єпархією ПЦУ митрополита Філарета, які він оголосив на зібранні духовенства 3 червня. З них видно, що рішення Помісного Собору УПЦ КП 15 грудня 2018 р. про ліквідацію Київського Патріархату Філарет оголосив фальшивим.

"І ми збираємось провести Помісний собор. І цей Помісний собор повинен прийняти рішення про подальше існування Київського патріархату. І Київський патріархат буде існувать і далі законно, тому що Київський патріархат створив Помісний собор, не Архієрейський. І ліквідувать його може тільки Помісний собор... Я думаю, що ми проведемо Помісний собор, і він затвердить Київський патріархат, скасує рішення Архієрейського собору, точніше підписи, які ми поставили про ліквідацію. І таким чином ми не будемо приймать рішення, що ми виходимо із цієї так званої ПЦУ. Ми затвердимо, що ми є Київський патріархат. Хочете бути з нами – входьте в Київський патріархат. Не хочете – виходьте. Но ми із свої ініціативи виходити із цієї церкви не будемо. Київський патріархат був, є і буде. Ви об’являєте, що ви нова церква. Якщо ви нова церква – або ви входьте в Київський патріархат, або виходьте із нього... Для того, щоб наша совість була чистою, буде Помісний собор, який скасує всі постанови. Тому що він є вищий орган. Як вищий орган він скасує всі ці постанови, які протирічать нашому статуту. А якщо архієреї не прийдуть (на Помісний собор) – то вони не будуть учасниками Помісного собору. А учасниками будуть ті, які прийдуть. А на Помісний собор архієреї прийдуть, і тому достатньо навіть декілька архієреїв, для того щоб собор помісний був істинний", - промовляв перед духовенством Філарет.

"Людям треба сказать, що ми зберігаємо Київський патріархат, який є не залежним ні від Москви, ні від Константинополя. А ця так звана ПЦУ є залежною від Константинополя. І тому ми не підтримуємо залежність від Константинополя... Це був Помісний собор Константинопольського патріархату. А Помісного собору (Київського патріархату) до собору в Софії не було. Те, що подали вам - це фальшиве. Підписи взяли, а текст підставили новий", - заявив Філарет, який раніше не висловлював зауважень щодо проведення Помісного Собору УПЦ КП 15 грудня і його рішень.

Теги: