"Під час зборів Святійший Владика проінформував духовенство про перебіг подій в Українській Православній Церкві та обговорив із присутніми актуальні питання з церковного життя", — коротко передає зміст зустрічі сайт колишньої УПЦ КП, який досі з невідомих причин діє.

За даними фотозвіту з події, на зустрічі було до 40 священиків. "Філарет сказав, що лишається в ПЦУ, але просив парафіяльні статути на ПЦУ не перереєстровувати. Сказав також, що скликатиме собор для відміни "незаконних" рішень Синоду ПЦУ", — пише телеграм-канал "Єдина Помісна", нагадуючи, що сам Філарет не має права скликати собор.

Напередодні, 2 червня, релігієзнавець Олександр Саган, спостерігаючи за кризою в ПЦУ, писав у Фейсбуці, що після цієї зустрічі наступним кроком можуть стати "церковно-народні збори", які Філарет може провести 11 червня у Конференц-залі НАНУ (Київ). Позачергове засідання Синоду ПЦУ потрібно проводити негайно, інакше криза поглиблюватиметься, підкреслював експерт.

Архієреї ПЦУ продовжують коментувати події, пов'язані з заявами і вчинками Філарета та деяких його союзників.

Митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан (Яременко), член Синоду ПЦУ, докладно прокоментував 1 червня у Фейсбуці останні заяви та вислови митрополита Білгородського і Обоянського Іоасафа (Шибаєва), колишнього ієрарха УПЦ КП з Росії, який 14 травня брав участь у зустрічі, скликаній Філаретом на противагу Епіфанію. У цих дописах, які також поширювалися через сайт колишньої УПЦ КП, Іоасаф висловлював "категоричну незгоду" з рішеннями Синоду ПЦУ від 24 травня про поставлення нового єпископа — Епіфанія (Дімітріу) — для грекомовних вірян ПЦУ, а також про поминання в церквах ПЦУ за богослужінням лише предстоятеля Церкви і місцевого архієрея (Іоасаф хотів, щоб у всіх церквах обов'язково поминали і Філарета).

Митрополит Іоан доводить правоту предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія та зазначає: "У новій Церкві всі ми опинилися у інших реаліях, ніж ті, про які могли помислити до об’єднавчого Собору 15 грудня. І ці реалії самі почали вимагати від нас таких дій, які відповідають прийнятому Статуту і канонам Православної Церкви. Інакше Церква зруйнується і ми, а не ви, будемо за це нести відповідальність, шановний владико Іоасаф".

Митрополит Хмельницький і Камянець-Подільський Антоній (Махота), ієрарх ПЦУ, який раніше викладав канонічне право в Національному Університеті «Острозька Академія» та Хмельницькому Інституті Регіонального Управління та Права, у своєму дописі у Фейсбуці 1 червня також обгрунтовує з посиланнням на канони і статутні документи ПЦУ право предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія переводити у своє підпорядкування клірика Київської єпархії протоієрея Олександра Трофимлюка, ректора Київської православної богословської академії ПЦУ, якого Філарет на тлі конфлікту з Епіфанієм заборонив у служінні.

Рівненська єпархія ПЦУ на своїй Фейсбук-сторінці 2 червня висловила свою позицію щодо останніх подій у Церкві. "Духовенство та миряни Рівненської єпархії ПЦУ не підтримують жодних дій Патріарха Філарета щодо відновлення діяльності УПЦ Київського Патріархату. Закликаємо все духовенство й віруючих Православної Церкви України триматися Томосу, даного нам Церквою-Матір'ю, не піддаватися на жодні провокації, які можуть зруйнувати єдину, канонічну й автокефальну Православну Церкву України", — говориться у заяві.

Єпископ Адріан (Кулик), ієрарх ПЦУ, піддаючи критиці останні дії Філарета, пише: "Для кожного пастиря, як і для кожної віруючої і люблячої Бога людини, має бути чітка ієрархія цінностей. Ми всі маємо розрізняти, що головне, а що другорядне і, ні в якому разі, не можна другорядне і головне міняти місцями. У данному випадку,  кожен з нас має визначитись, що для нас головне. УПЦ/ПЦУ і її благо, чи амбіції одного архієрея, який не справився зі своїм пороком гордині і владолюбства".

Митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський ПЦУ Олександр (Драбинко) у своєму дописі на Фейсбук-сторінці пропонує обговорити ситуацію в ПЦУ на соборі єпископів.

Теги: