Зважаючи на нещодавнє прийняття Елладською та Олександрійською Церквами у спілкування представників Православної Церкви України, Синод УПЦ (МП) висловив жаль у зв’язку з "антиканонічними діями Предстоятелів згаданих Помісних Церков" і "наголосив, що прийняття в спілкування представників так званої Православної Церкви України не тільки не розв’язує проблеми церковного розколу в Україні, а й призводить до розколу у всьому світовому Православ’ї", пише сайт УПЦ (МП).

Члени Синоду подякували духовенству і мирянам Елладської та Олександрійської Церков, які не підтримали визнання ПЦУ, і заявили, що не будуть перебувати у євхаристичному спілкуванні з тими представниками цих Церков, які підтримали ПЦУ. Було ухвалено рішення оприлюднити відповідну заяву Синоду, яку виголосять у неділю, 8 грудня, у всіх храмах УПЦ (МП). У заяві зазначається, що "назовні вийшла нова концепція першості Константинопольського Патріарха як «першого без рівних» у світовому Православ’ї, якої ніколи не знала Православна Церква" (насправді цього могли не знати внутрі РПЦ, яка давно запровадила свій варіант розуміння першості у православному світі, на відміну від існуючої у православ'ї моделі церковної єдності), а також підтримано як "єдиний спосіб виходу з цієї кризи" всеправославне соборне обговорення і вирішення всього комплексу проблемних питань.

Синод підтримав мирні ініціативи з врегулювання конфлікту на Донбасі, озвучені президентом України Володимиром Зеленським 4 грудня під час зустрічі з очільниками Церков і релігійних організацій, у якій взяв участь митрополит Онуфрій. На знак цієї підтримки у всіх храмах УПЦ (МП) у неділю, 8 грудня, за богослужінням будуть піднесені сугубі молитви про успішну реалізацію миротворчого процесу та настання миру на сході України.

Іншими рішеннями Синод затвердив оновлений склад Літургічної комісії, утворив у Білоцерківській єпархії жіночий монастир «Пустинь преподобного Сергія Радонезького» та реорганізував жіночий монастир Святих Царствених страстотерпців на чоловічий із затвердженням намісника цієї обителі. Також були затверджені намісники та настоятельки для Благовіщенського чоловічого монастиря Ніжинської єпархії, Свято-Покровського Красногірського жіночого монастиря Черкаської єпархії та жіночого монастиря на честь святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова Запорізької єпархії.

Крім того, встановлено день святкування Собору святих Таврійської духовної семінарії та причислена до лику святих преподобна Серафима, ігуменя Корецька. Встановлені святкування на честь Новокайдакської (Самарської) ікони Божої Матері та Вілійської ікони Божої Матері «Знамення».

У зв’язку з появою проекту Закону №0931 з протидії дискримінації, який, за словами членів Синоду, значно обмежує основоположні права людини на свободу світогляду і віросповідання віруючих УПЦ (МП), Синод висловив з цього приводу занепокоєння, закликав народних депутатів України не голосувати за вказаний законопроект і заявив, що навіть у разі його ухвалення, особи, життя яких не відповідає нормам християнської моралі або ж їхні переконання йдуть у розріз із віровченням Православної Церкви, не зможуть обіймати посади в УПЦ (МП).

Остання фраза з рішення Синоду свідчить про недостатнью поінформованість синодалів, оскільки у проекті Закону №0931 не тільки не вимагається приймати на роботу/служіння в релігійні організації представників угруповань, переконання яких ідуть урозріз із віровченням Церкви (наприклад, ЛГБТ тощо), але й захищається "встановлення релігійними організаціями особливих вимог щодо релігійних переконань, статі у сферах відправлення культу (діяльності, безпосередньо пов’язаної з богослужінням, релігійними обрядами і церемоніями), а також релігійною освітою або релігійним вихованням".

Також під час засідання було ухвалено низку кадрових рішень:

    єпископом Вишневським, вікарієм Київської митрополії обрано клірика Київської єпархії архімандрита Спиридона (Романова);
    єпископом Біловодським, вікарієм Луганської єпархії обрано клірика Луганської єпархії архімандрита Павла (Валуйського);
    єпископом Любецьким, вікарієм Чернігівської єпархії обрано клірика Чернігівської єпархії архімандрита Никодима (Пустовгара).

Наостанок Синод заслухав звіти про діяльність Синодальних установ за 2019 рік.

Слід зазначити, що журнали засідань Синоду УПЦ (МП) недоступні для широкого загалу.

Теги: