"Недавні події на Кіпрі [фактичне визнання Синодом Кіпрської Церкви рішення свого предстоятеля про визнання автокефалії ПЦУ — ред.] засвідчили один факт, який на жаль вже не підлягає сумніву. Всеправославної єдності більше не існує. Більш того, православний світ зіткнувся з новим і дуже небезпечним розколом. Його основою є спрага одноосібної влади, а головним інструментом — готовність не рахуватися з канонами, правдою і совістю в процесі досягнення мети, — зазначає владика Антоній. — Зараз на наших очах створюється неповноцінна і шкідлива копія світового Православ’я. У цій паралельній системі природним і нормальним вважаються такі аспекти, як перекручення канонів, легалізація розкольників, співслужіння з особами, які не мають дійсного рукоположення, попрання соборного формату церковного управління".

А за спиною цього, на думку митрополита УПЦ (МП), вже маячать нові орієнтири: "Йдеться про подальше вихолощування православної еклезіології, відкрите співслужіння з представниками інших конфесій, угодовстві з нав’язуванням ЛГБТ-культури і т.д. Чи розуміє керівництво відповідних Церков те, що участь у великих геополітичних і політичних іграх має свою ціну? Наприклад, чи зможуть вони відмовити певним зовнішнім силам, якщо ті зажадають забезпечити церковну підтримку процесам просування інтересів ЛГБТ? Чи вистачить їм мужності сказати «ні»? Дуже в цьому сумніваюся, враховуючи те, як вже прогнулися деякі першоієрархи в питанні визнання розколу".

За словами митрополита Антонія, "потрібно говорити про ту кризу, яка відбувається у світовому Православ’ї, не як про певне протистояння між «грецьким» і «слов’янським» світами... Фактично відбувається великий розкол, який затягує за собою в воронку паралельної справжньому православному світу системи все більше і більше Помісних Церков".

Саме тому, вважає митрополит, суть нинішньої кризи "можна звести до боротьби тих, хто хоче створити свою, зручну і відповідну власним інтересам, версію Православ’я з тими, хто бажає зберегти вірність Православ’ю".

Слід зазначити, що дорікання чотирьом помісним Православним Церквам, які визнали ПЦУ, у подальшому можливому співслужинні з представниками інших конфесій, стосується самої УПЦ (МП). Наприклад, у 2018 році єпископи УПЦ КП, УПЦ (МП) і УАПЦ провели спільне богослужіння з освячення Бескидського тунелю.

Теги: