Собор єпископів Польської Православної Церкви підтримав раніше висловлену позицію (соборна постанова від 9 травня 2018 року № 340) про те, що "церковне життя канонічної Православної Церкви має грунтуватися на канонах. Порушення цього принципу приносить хаос у життя Церкви", і повторює свій заклик про зустріч всіх глав православних Церков для "мирного вирішення розділеного українського православ'я".

Зауважується, що "особи, позбавлені єпископського і священичого рукоположення, не можуть бути лідерами в утвердженні миру в Українській Православній Церкві. Їхні дії викликають ще більше плутанини та скандалу".

Відтак Собор єпископів "забороняє духовенству Польської Автокефальної Православної Церкви входження в літургійно-молитовні контакти зі "священиками" так званого Київського Патріархату і так званої "Автокефальної Церкви", які в минулому зробили чимало зла".

Очевидно, йдеться про прецедент 2015 року — служіння кліриків найбільшого монастиря Польської Православної Церкви свв. Кирила і Мефодія в Уйковіце Перемишльської єпархії з представниками Київського Патріархату. Після скарги з боку УПЦ (МП) монастир закрили, а настоятеля заборонили.

Цікаво, що в тому ж 2015 році архієпископ Адам Дубец, керуючий Перемишльської та Новосанчівської єпархії Польської Православної Церкви, висловив єпископу УАПЦ побажання швидшого подолання розділення та утвердження єдиної автокефальної Церкви.

Серед іншого Собор єпископів також поцінував урочистості, організовані Польською Церквою з нагоди 100-ї річниці відновлення незалежності Польщі. В рамках цього ювілею Польська Православна Церква вшанувала митрополита Діонісія Валединського, засновника Польської Церкви, якого в РПЦ вважали "автокефалістом"-відступніком.

Нагадаємо, що Польська Православна Церква стала другою після Сербської у відмові визнати рішення Константинополя щодо лідерів УПЦ КП і УАПЦ.

Теги: