23 листопада офіційний сайт УПЦ (МП) опублікував новину "Комітет ООН заборонив виселяти Івано-Франківську єпархію УПЦ з будівлі Преображенського храму Івано-Франківська". Такі ж заголовки поширили й інші, "жовті" ресурси, пов'язані з цією конфесією ("СПЖ" і т.п.). Щоправда, в тексті новини говориться дещо інакше: "Комітет із прав людини ООН (Human rights commettee) зобов’язав державу Україна не виселяти віруючих УПЦ (МП) з будівлі за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола 6 і 6б, в якій вже більш як 25 років діє Спасо-Преображенський храм та єпархіальне управління".

При цьому дається посилання на правозахисну організацію NGO «Public Advocacy» («Громадський правозахист»), яку очолює Олег Денисов, відомий як радник з правових питань Київської митрополії УПЦ (МП) і засновник юридичної фірми «Денисов і партнери». Ця правозахисна організація ініціювала звернення до ООН від імені архієпископа Івано-Франківського і Коломийського Серафима (Залізницького) про порушення прав релігійної громади УПЦ (МП), яку він очолює і яка здійснює богослужіння у згаданому храмі.

Комітет із прав людини ООН розглянув це звернення і написав відповідь архієпископу Серафиму. В ній Комітет не "заборонив" і не "зобов'язав" (він не має таких юридичних повноважень, держава-учасниця сама має дотримуватися взятих на себе забов'язань), а лише нагадує, що згідно правила 94 порядку розгляду справ Комітетом ООН, держава-учасниця зобов'язана не виселяти із займаного приміщення релігійну громаду, поки її справа знаходиться на розгляді Комітету. При цьому необхідність цих "тимчасових заходів захисту може бути переглянута після отримання зауважень держави-учасниці". Також Комітет підкреслює, що все це не означає, що було ухвалено якесь рішення по суті питання, що розглядається.

Таким чином, Комітет очікує від України зауваження на висунуті з боку захисників УПЦ (МП) скарги, після чого може виступити з рекомендаціями до країни-учасниці Міжнародного пакту про громадянські та політичні права. На цей час Україна, згідно взятих на себе зобов'язань, має забезпечити тимчасовий захист громади, яка позивається до неї, тобто призупинити виселення громади з будівлі.

Ці події відбулися на тлі наради ОБСЄ з питань людського виміру — Supplementary Human Dimension Meeting, під час якої, 21-22 листопада, організація «Public Advocacy» Олега Денисова скаржилася на Україну. "У зв’язку з цим державі Україна було рекомендовано посилити роботу щодо підвищення захисту прав на мирні зібрання під час публічних богослужінь віруючих УПЦ", – пише сайт цієї конфесії.

У ці ж дні, 25 листопада, на Буковині заступник голови Офісу президента України Сергій Трофімов під час представлення нового голови Чернівецької ОДА Сергія Осачука пообіцяв розібратися з ситуацією навколо перереєстрацій парафій УПЦ (МП) в ПЦУ, як того домагається УПЦ (МП). Перед початком засіданням під стінами Чернівецької ОДА відбулася зустріч першого заступника голови Офісу президента з секретарем Чернівецько-Буковинської єпархії архімандритом Никитою (Сторожуком). На зустрічі був присутній Сергій Осачук. Секретар єпархії скаржився на "систематичне втручання у справи Церкви колишнього в.о. голови Чернівецької області Михайла Павлюка та співробітників ОДА", але повідомив про прогрес у переговорах і діяльності чернівецької поліції після зустрічі, що відбулася тиждень тому. За його словами, поліція розвела конфліктуючі сторони в «гарячих точках».

Нагадаємо, що офіційний сайт УПЦ (МП) протягом 2019 року тричі дезінформував про ставлення Афону до ПЦУ. У липні цього року "Центр інформації УПЦ" дезінформував про "повторну канонізацію" святителя  Луки (Войно-Ясенецького) в ПЦУ і Константинополі. У серпні цього року ці ж медіаресурси УПЦ (МП) викривили рішення Грецького Синоду з українського питання, залучивши до своїх союзників богослова-опозиціонера, від якого відмежувалася навіть РПЦ. У тому ж місяці   депутат від "Опозиційного блоку", бізнесмен і найбільший меценат УПЦ (МП) Вадим Новинський спотворив статут ПЦУ, приписавши невластиву їй залежність від Константинополя.

Теги: