Торік з ініціативи адміністратора парафії костелу Святого Станіслава магістра Юзефа Куца було відновлено традицію проведення колись знаних у всій Європі Дунаївських зустрічей. Адже колись теперішнє село Дунаїв (Перемишлянського району, що на Львівщині) було містечком, що мало Магдебурзьке право. Тут був розташований палац Латинського архієпископа Григорія із Сянока. До речі, саме у ньому знайшов надійний притулок відомий італійський поет-гуманіст епохи Відродження Каллімах, який змушений був переховуватися від середньовічної інквізиції. Ось такі неординарні постаті гуртували довкола себе науковців та інтелектуалів з різних країн Європи. Саме тут і були відновлені легендарні Дунаївські зустрічі, присвячені проблемам гуманізму у сучасних умовах.

Цьогоріч тематика зустрічей була ще більш широкою: “Космологія. Концепція Всесвіту від ренесансу до ХХІ століття”. Відтак, панотець Куц запропонував патронувати Міжнародну наукову конференцію ректорові Національного університету “Львівська політехніка” професору Юрію Бобалу, оскільки він є уродженцем села Дунаїв і жваво цікавиться його проблемами, культурним і релігійним життям. Останній своєю чергою залучив до проведення конференції науковців двох інститутів університету: геодезії та гуманітарних і соціальних наук.

Відкриваючи 12 вересня конференцію, професор Юрій Бобало зазначав, що прагнення уявити структуру навколишнього світу завжди було однією з насущних проблем людства. Як влаштований світ? Чому він існує? Звідки узявся? Це вічні питання. Їх ставили і тоді, коли ще справжньої науки не було, і потім, коли знання ще народжувалось і набувало сили, починало свій нескінченний рух у пошуку істини. Актуальні ці запитання і в наш час, коли дослідженням Всесвіту займаються з допомогою сучасних методів фізики та математики, суперкомп'ютерів і високоточного обладнання. Що було до Великого вибуху, який нібито сотворив Всесвіт 14 мільярдів років тому? І чи дійсно є безмежним Всесвіт?

У всіх виступах під час цьогорічних Дунаївських зустрічей головною тезою проходила думка: космологія, дослідження космічного простору давніми і сучасними астрономами аж ніяк не підривають віру у Бога. Адже наука і релігія — насправді два рівнозначних крила нашого буття.

Зокрема, історик, есеїст, координатор Міжнародного руху Домашніх музеїв (місто Кудова-Здруй, Польща) доктор філософських наук Кшиштоф Шиманський говорив в цьому сенсі про Улугбека — астронома і середньоазійського володаря ХV століття.

Натомість, доктор фізико-математичних наук, директор Астрономічної обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка Богдан Новосядлий присвятив свій виступ Міхалу Геллеру — співробітнику Ватиканської астрономічної станції, члену Папської академії наук. Адже саме Міхал Геллер, зокрема, стверджував: “Наука дає нам Знання, а релігія дає нам Значення. Вони обидві й є передумовами гідного існування”. Нагадав він ще один вислів Міхала Геллера: «Ми є невід'ємною частиною найбільшої таємниці всього — переплетінням людського розуму з розумом Бога».

А Любов Янків, доцент кафедри вищої геодезії та астрономії Львівської політехніки, голова Львівського астрономічного товариства підготувала розлогу лекцію на тему: “Церква і дослідження космосу”. Вона простежила основні досягнення з дослідження космосу представниками церкви на території України в період від XVII по XIX століття. Йшлося, зокрема, про вагомий внесок київських та львівських вчених, історію Астрономічної обсерваторії у Львові. Водночас, львівська поетеса Лана Перлулайнен (астроном за освітою) присвятила свій виступ 100-річчю теорії відносності Альберта Енштейна.

Згодом учасники Дунаївської зустрічі завітали до місцевої середньої школи. Діти теж готувалися до свого розуміння цієї проблематики. Скажімо, учениця сьомого класу Валентина Чорненька поділилася своїми міркуваннями: “Що я думаю, коли чую про кінець світу?”. Гості також з інтересом оглянули виставку малюнків учнів на тему космосу.

Щоправда, ксьондз Юзеф Куц був дещо засмучений тим, що порівняно небагато сільських мешканців стали свідками та слухачами глибокої науково-теологічної розмови про космологію. Можливо, надто складною була для них означена проблематика.

Ігор Галущак

Теги: