18 квітня у конференц-залі філософсько-богословського факультету Українського Католицького Університету (м. Львів), в рамках програми заходів з відзначення500-ліття Реформації, відбувся круглий стіл “Пострадянський протестантизм: проблеми ідентифікації та контури майбутнього”.

Метою заходу, ініційованого Ресурсно-дослідницьким центром Євро-Азіатської акредитаційної асоціації (ЄААА), було започаткувати науковий діалог про специфіку богословського розвитку, еклезіологічних трансформацій, трендів взаємодії з громадянським суспільством, церковно-державних відносин в пострадянському протестантизмі.

У круглому столі взяли участь понад вісімдесят науковців, а також студенти та представники духовенства з України, Росії та Білорусі.

Оскільки сучасні реалії протестантизму все ще несуть на собі відбиток конфронтаційних стосунків євангельських церков з радянським режимом, природно, що першою взяла слово докторант Інституту Історії РАН, старший викладач Санкт-Петербурзького християнського університету Т. К. Нікольська, яка у своїй доповіді розкрила основні етапи формування "образу сектанта" в радянській ідеології та суспільній свідомості.

Наступні доповіді були спрямовані на аналіз окремих аспектів пострадянського протестантизму. Зокрема, кандидат історичних наук, науковий співробітник Ресурсно-дослідницького центру ЄААА М.М. Мокієнко визначив основні тенденції трансформації п'ятидесятницьких релігійних центрів у пострадянській Україні, а доктор філософських наук, головний науковий співробітник Інституту філософії та права Уральського відділення О. О. Степанова окреслила ключові аспекти соціального служіння протестантських церков в Росії.

Керівник Ресурсно-дослідницького центру ЄААА кандидат історичних наук Р.П. Соловій звернув увагу учасників круглого столу на богословські та еклезіологічні виклики українського п’ятидесятництва.

Беручи до уваги важливу роль освітніх закладів у формуванні богословських смислів та підготовці інтелектуального потенціалу протестантських церков, ряд доповідачів присвятили свої виступи саме освітній проблематиці. До прикладу, кандидат філософських наук, проректор Санкт-Петербурзького Християнського Університету І. І. Макаренко ознайомив присутніх з поточними реаліями, правовою ситуацією і перспективами розвитку євангельської богословської освіти в Росії, а докторант богослов’я, керівник відділу розвитку освіти ЄААА Т. М. Дятлик розкрив сучасні тенденції в пострадянському євангельському протестантизмі з перспективи богословської освіти.

До дискусії також долучився заступник академічного декана Московської богословської семінарії ЄХБ О. В. Маркевич. У своїй доповіді він з’ясував основні виклики та напрями розвитку богослов’я євангельських християн-баптистів Росії на початку XXI століття.

Завершився круглий стіл виступом доктора філософських наук, професора кафедри культурології НПУ ім. М.П. Драгоманова Ю.П. Чорноморця, який проаналізував теологічне обґрунтування соціальної відповідальності церков в сучасній українській протестантській теології.

У заключному слові декан філософсько-богословського факультету, доктор Р.П. Завійський зауважив, що учасники круглого столу повинні звернутися до своїх богословських традицій з метою відшукати в них витоки і механізми, необхідні для того, щоб навчитися бачити у своєму ближньому не образ ворога, а образ Божий. Саме в цьому полягає спільний богословський багаж, який об’єднує християнські традиції і допомагає їм відшукати пророчий голос, який говорить про примирення і спільне майбутнє.

Теги: