"Євхаристійне спілкування - головне для патріарха в Україні"
Напередодні архіпастирського візиту в Україну Святішого патріарха Кирила на запитання ведучої програми «Благовісник» Лариси Побережник відповідає голова синодального Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ архімандрит Кирил (Говорун):

Яка головна мета архіпастирського візиту в Україну Святішого патріарха Кирила?
-  Мета єдина: пастирський візит. Це означає, що патріарх приїжджає до пастви, вірян   Української православної церкви, які його чекають, а також спілкування з предстоятелем Руської православної церкви. Саме цим і буде обмежений візит.
-  Який головний наголос робиться в цьому візиті?
-  У цьому візиті ставиться наголос саме на спілкуванні пастиря і пастви, що означає, знову ж таки, що це є церковний візит, що патріарх буде зустрічатися виключно з єпископами, мирянами, духовенством, вихованцями духовних шкіл. Це, власне, головна мета візиту, на цьому й ставиться наголос. Віруючі Української православної церкви, духовенство, єпископат, Предстоятель нашої церкви  очікують перш за все духовної підтримки патріарха у тій великій місії, яку наша церква здійснює в Україні, в українському суспільстві. Це, перш за все, ініціативи, які здійснює наша Церква на подолання розколів. Патріарх неодноразово наголошував, що він підтримує прагнення УПЦ до подолання розколів. Це – і участь у спільних богослужіннях, у тому, що ми називаємо молитовним спілкуванням, коли патріарх очолить літургію і в Києво-Печерській лаврі, і в Свято горській лаврі, в Почаєві, в Херсонесі і в Криму. Саме таке літургійне й євраристійне спілкування є одним із сенсів перебування патріарха в Україні.
-  Чи планується під час візиту скликання Собору єпископів УПЦ?
-  Ні, не передбачається. Цей візит не є екстраординарним, це візит запланований, логічний. Предстоятелі Руської православної церкви розпочинають своє першосвятительське служіння з відвідин Києва, як колиски руського православ’я. І саме тому, коли митрополит Кирил був обраний на патріарший престол, він заявив про те, що в першу чергу бажає відвідати першоджерело руського християнства – Київ, купель руського християнства. І цей візит, власне, так і здійснюється. Отже, це не є якийсь екстраординарний візит. Це звичайний візит, який не передбачає екстраординарних дій. Планується засідання Священного Синоду Руської православної церкви. Це вже стало традицією, що патріарх проводить засідання Синоду за межами Москви. Попередній Синод засідав у Санкт-Петербурзі. Наступний, можливо, теж засідатиме в місті на Неві. А літній – в Києві. Це єдина подія, що носить соборний характер. Напередодні візиту відбувся Синод УКП, на якому схвалено звернення по пастви  з приводу візиту. Таким чином Синод підготував цей візит патріарха.
- Блаженнійший митрополит Володимир у своєму інтерв’ю зазначив, що для віруючої людини зустріч із патріархом, участь у церковних службах – це завжди свято. І, чим більше буде таких свят – тим краще. Чи будуть  зустрічі з представниками української влади, лідерами різних партій та релігійних конфесій?
- Візит цей пастирський, він не передбачає широких політичних контактів. Патріарх свідомо самоусунувся від таких контактів. Будуть формальні зустрічі з Президентом України, будуть покладання вінків до пам’ятників Слави жертвам Великої Вітчизняної війни  та до пам’ятника жертвам голодомору. Цим, очевидно, будуть вичерпані громадсько-політичні дії патріарха під час його візиту.
- Чому стільки політичного ажіотажу навколо візиту Патріарха?
-  Я цього не розумію. Очевидно, це продиктовано важкою політичною ситуацією в країні, можливо, вплинула виборча кампанія, що вже фактично стартувала. Те, чого прагнув би сам патріарх, так це – уникнути політизації візиту. Його приїзд до пастви, його звернення до православних українців носять виключно пастирсько-місіонерський характер, жодного політичного спрямування не буде.
- Чи буде це крок до подолання розколу в українському православ’ї?
- Ми дуже на це сподіваємося. Патріарх підтримує ініціативи УПЦ щодо подолання розколу. Ми сподіваємося, що візит патріарха стане міцним імпульсом щодо прискорення подолання розколу. Немає жодного сумніву, що розкол є нонсенсом, трагедією, його не повинно бути, розкол треба подолати. Це добре усвідомлює патріарх, про що він неодноразово говорив в своїх інтерв’ю, в своїх заявах.
- Чи будуть зустрічі патріарха з представниками інших конфесій?
- Окремі представники інших конфесій будуть на заходах за участю патріарха. Зокрема, представники мусульманської, іудейської громади, римо-католицької церкви. Що стосується розкольницьких угрупувань, то не було заплановано зустрічі з ними. Патріарх підтримує нашу церкву у її діалозі з представниками інших юрисдикцій тут, в Україні. В його особі ми маємо людину, яка розуміє і підтримує напрямок діалогу відкритості по відношенню один до одного, відсутності конфронтації, уникнення конфліктних ситуацій і взаємозвинувачень. Патріарх розуміє, що лише таким шляхом можна позбавитися розколу, який маємо. Патріарх Кирил має великий позитивний досвід долати розколи. Ми це побачили по його діяльності щодо об’єднання Руської православної і закордонної церков. Тож маємо велику надію на його підтримку і допомогу у подоланні розколу в Україні.
- Якими шляхами проляже архіпастирський візит патріарха Кирила?
-  Почнеться візит з Києва. Це логічно і зрозуміло, адже Київ є колискою всього православ’я руських і українських земель. Тут він пробуде з 27 до 29 липня. Після цього – летить до Донбасу, де візьме участь у святковій літургії на честь Святогорської ікони Божої Матері, яка знаходиться в Свято горській лаврі. Тут патріарх очолить літургію. Після Донбасу полетить до Криму.  Буде в Сімферополі, потім – у Севастополі, де 2 серпня він очолить Божественну літургію в храмі князя Володимира, на місці хрещення Володимира Великого в Херсонесі. У цій літургії візьмуть участь усі архієреї УПЦ і гості з Росії. Після Криму патріарх полетить до західної України, де відвідає Корецький монастир на Рівненщині, Рівне, Луцьк, Зимненський монастир, Володимир-Волинський. І завершить свій візит 5 серпня візитом до Почаєві, де відслужить літургію на честь Почаївської ікони Божої Матері. Це свято буде особливим, адже цього року виповнюється 350 років пам’яті Іова Почаївського.
-  Коли планується наступний візит патріарха, він не буде один раз на 17 років, як з попереднім патріархом?
-  Ми не знаємо цього, побачимо, яким чином відбудеться цей візит, як буде складатися ситуація надалі. Поживемо - побачимо.

Теги: