Павло Гаврилюк – історик, теолог, професор кафедри богослов’я університету св. Фоми (м. Сент-Пол, штат Міннесота, США), спеціаліст в галузі патристики, філософії релігії, а також сучасного православного богослов'я.

Кандидат філософських наук, доцент кафедри культурології НПУ ім. М.П. Драгоманова Віталій Хромець, модеруючи захід, зазначив, що вихід книги П. Гаврилюка – визначна подія, обумовлена творчим азартом та великою кількістю захищених дисертацій. При цьому зауважив, що це фундаментальна праця, головним чином – для українського богослов’я.

У фокусі лекції – шлях написання книги, яка в оригіналі представлена англійською мовою. Під час заходу Павло Гаврилюк порушив питання про те, навіщо взагалі вивчати історію богословської думки. Серед інших тем книги, важливий аспект – коло оточення Г.Флоровського.

Шляхи богословської думки у ХХ столітті. Нотатки з презентації книги Павла Гаврилюка у Києві

За словами Павла Гаврилюка, цілі дослідження визначаються трьома моментами: по-перше, новим трактуванням історії православного богослов’я ХХ століття, по-друге, переглядом «спрощеної поляризації», і, по-третє, введенням в богослов’я Флоровського. Причому останній момент нерозривно пов'язаний з трьома періодами біографії Флоровського: перший охоплює 1893 – 1920 рр. й називається українським (Одеським), другий отримав назву європейський, що датується 1920-1948 рр., і 1948 – 1979 рр., третій період, що вважається американським. Однак у своєму дослідженні Павло Гаврилюк робить акцент на європейському періоді.

Павло Гаврилюк зауважив, що роботу дослідження значною мірою визначають центральні теми, серед яких виділяються досвід еміграції та зустріч із Заходом. Водночас, лектор зупинився на опорних категоріях, першою з яких постала категорія «святоотцівського розуму».

Визначення сутнісної характеристики цієї категорії здійснює, пояснюючи, через «акцент на відмінностях індивідуальних патристичних авторів; опосередкований доступ до «святоотцівського розуму»; роль церковної практики та академічної підготовки». Інші опорні категорії – воцерковлення, христоцентризм, а також християнський еллінізм. Заключний момент, на який звернув увагу Павло Гаврилюк, — дихотомія Заходу і Сходу.

Під час презентації книги виступив директор науково-видавничого об’єднання «Дух і літера» Костянтин Сігов, зазначивши, що «книга допомагає звільнитися від різних форм помилкових поляризацій». Крім того, наголосив на тому, що «ця праця є великим вкладом в богослов’я, в котрій здійснено вихід за рамки стилю». Костянтин Сігов висловив сподівання на плідне обговорення книги, що дозволить більш широким поглядом поглянути на православ’я. Звернувшись зі словами вдячності до автора книги, К.Сігов поставив наступне запитання: «Які Ви бачите найбільш актуальні аспекти в нинішній ситуації для розвитку тем цього дослідження?». На це Павло Гаврилюк дав вичерпну відповідь наприкінці заходу.

На російську мову працю переклав професор, перекладач Олексій Панич, зазначивши, що це оригінальна праця з авторським коментуванням. Він зазначив, що «цю книгу прожив як життя, адже написана неймовірно живо. В ній розкривається не одна область Флоровського, що робить книгу багатополярною. «Книга дає два уроки: перший – збереження дистанції, а другий – відсутність при глибині матеріалу глухих кутів». Зокрема, зауважив, що це чудова книга не лише для того, щоб зрозуміти Флоровського, а й зрозуміти себе для прочитання і проживання.

Шляхи богословської думки у ХХ столітті. Нотатки з презентації книги Павла Гаврилюка у Києві

З рецензією на книгу виступили: Інна Голубович, архімандрит Кирило (Говорун) та Сергій Бортник. «Книга, в кожній точці якої можна пробивати шурф», — розповіла про книгу доктор філософських наук, професор Одеського національного університету імені І. І. Мечникова Інна Голубович і запросила до її прочитання.

Доктор богослов’я, доцент Київської духовної академії УПЦ Сергій Бортник зосередив свою увагу переважно на важливості розуміння контексту думки Флоровського, а також на нашому ставленні до неопатристики. Інші тези стосувалися використання літератури автором та роздоріжжя боголов’я.

Наприкінці заходу присутні мали змогу поставити питання, що їх цікавили, та отримати фахові відповіді. Отож, книга вже набуває розголосу, оскільки є вагомим внеском в історію богословської, релігійної та філософської думки.

Анна Поліщук

Фото Facebook

Теги: