Вперше до України приїхав Раві Моган Ґупта, видатний вчений в сфері індології, унікальна та неординарна особистість. Його біографія вражаюча. В 13 років поступив до університету, в 17 здобув вищу освіту з філософії та ступінь бакалавра з математики. У 22 роки закінчує Оксфорд, де отримав ступінь PhD. Раві Моган Ґупта - доктор філософських наук, керівник релігієзнавчої програми в університеті Юта. Постійний член Оксфордського центру індологічних досліджень та екс-президент Товариства індо-християнських досліджень. Має чотири викладацькі нагороди, премію національного фонду гуманітарних наук (NEH), дві дослідниці стипендії в Оксфорді так книжкову нагороду. Автор п’яти книжок та багатьох статей.

6 березня з Раві М. Ґуптою в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка зустрілись вчені та студенти. На зустріч також прийшов Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Індія в Україні Манодж Кумар Бгарті.


Раві Моган Ґупта виступив із лекцією, в якій розкрив ключові моменти філософії чайтанья-вайшнавської веданти. Простота та манера спілкування зачаровувала всіх слухачів. Складні речі лектор подавав доступною мовою, й в актуальному для слухачів ракурсі. Основна тема лекції - це поєднання інтелектуального й сердечного (емоційного) в житті людини, й саме такий баланс, як наголошує вчений, зробить життя людей якіснішим та більш змістовним. Лектор говорив опираючись на філософію Дживи Ґосвамі, індійського вченого та святого XVI століття.

Філософ зазначив те, що індійську культуру сформували три великі книги це «Махабгарата», «Рамаяна» та «Бгаґавата Пурана». І якщо перші дві досить добре вивчені академічними дослідниками, то «Бгаґавата Пурана» відома лише вузькому колу традиційних дослідників, які надзвичайно цінять та високо підносять це джерело індійської мудрості. За словами лектора, в «Бгаґавата Пурані» неймовірним чином поєднані філософська глибина на поетична краса, ідеальне поєднання інтелектуального й сердечного. Та частина ведичної філософії Дживи Ґосвмі, яку досліджував Раві Моган Ґупта, ґрунтується саме на «Бгаґавата Пурані».

В кінці доповіді лектор презентував свою книгу «Чайтанья-вайшнавська веданта Дживи Ґосвамі: коли знання зустрічає відданість», яку нещодавно опублікували українською мовою, та дав відповіді на всі запитання слухачів.

Наступна зустріч відбулась цього ж дня, але вже в Інституті філософії імені Г. С. Сковороди НАН України. Тут контингент аудиторії трішки змінився, серед слухачів переважали дослідники в галузі філософії та релігієзнавства, які тим чи іншим чином контактували з філософією гаудія-вайшнавізму та з носіями традиції. Продовжуючи в тому ж дусі, як і на попередній лекції, дослідник зацікавив українських колег власними дослідженнями. Це зацікавлення прослідковувалось у глибині запитань, які задавали слухачі.

В кінці Юрій Юрійович Завгородній, д. філос. н., науковий співробітник Інституту філософії ім. Г С. Сковороди, сказав, що книга Раві М. Ґупти «Чайтанья-вайшнавська веданта Дживи Ґосвамі: коли знання зустрічає відданість» - це перша книга українською мовою західного дослідника, яка присвячена філософії чайтанья-вайшнавської веданти, й відмітив надзвичайно високий рівень цієї роботи. Юрій Завгородній був безпосередньо долучений до перекладу книги, він переклав з англійської вступ та перший розділ, а перекладом всіх наступних розділів займався Олесь Юрійович Кухарук.

Слухачів наприкінці чекала святкова програма та фуршет, а вчений поїхав далі продовжувати обговорення тем, піднятих в його книзі, але вже на прийомі у Посла Республіки Індія в Україні Манодж Кумара Бгарті.

Наступного дня Раві Моган Ґупта був в місті Дніпро, де продовжились лекції та зустрічі з студентами, дослідниками вайшнавізму та просто зацікавленими людьми.

9 березня американський філософ відвідав Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара, де мав нагоду поспілкуватись з студентами та викладачами філософського факультету.

У вступному слові Віктор Броніславович Окороков, д. філос. н., завідувач кафедри філософії ДНУ ім. О. Гончара, закцентував увагу на гострій актуальності порушених проблем в книзі Раві М. Ґупти. Підкреслив, що проблема, де і яким чином висока духовна думка та строга наука поєднуються, є надзвичайно важливим як і для західної, так і східної філософії. Також наголосив на тому, що дане видання має зацікавити широке коло дослідників.

Цього ж дня Раві М. Ґупта прочитав у Палаці студентів ДНУ ім. Олеся Гончара відкриту лекцію «Традиція і сучасність як єднання сердечності та інтелектуальності». Доповідач в цій лекції порушив тему, яка є надзвичайно важливою для українців зараз, в період відродження засад української культури та політичної нестабільності.

«Часто люди думають, що традиція та сучасність не сумісні. Якщо я сучасний, то мені не потрібна традиція…Без раси [санскритський термін, який позначає емоційну сферу людського буття] в житті не буде поштовху, не буде щасливого й прогресивного життя. А традиція це джерело раси, не дивлячись на те в якій традиції знаходиться людина. Традиція пов’язує людину з тим ким вона є насправді».

Окрім цього лектор показав, яким чином традиція може вплинути на раціональну сферу людського життя. Одним із наведених прикладів це поява індійської математики, яка виникла із необхідності будувати за дуже точними правилами вівтарі в храмах, і ця ж сама математика породила цифри - ті, які зараз прийнято називати арабськими.

В лекціях Раві Моган Ґупта дає зрозуміти, яким чином складні метафізичні категорії індуїзму, такі як карма, гьяна, бгакті, раса, таттва, проявляються в людському житті, переводячи їх на зрозумілу буденну мову. Не треба бути індологом, чи філософом, щоб зрозуміти те, як розкриває ці категорії Раві М. Ґупта. Говориться, що однією з рис справжнього філософа є здатність пояснити надзвичайно складні речі простою мовою, ця риса в американського дослідника проявлена повністю. А от щоб зрозуміти книгу «Чайтанья-вайшнавська веданта Дживи Ґосвамі: коли знання зустрічає відданість», потрібна безпосередня підготовка та вивчення тонких моментів як загальної історії та філософії веданти, так і конкретно чайтанья-веданти.

Після насиченої програми в Дніпрі дослідник повернувся до столиці.

10 березня у Посольстві Індії в Україні Раві Моган Ґупта дав останню лекцію, також там виступав Неперевершений та Повноважний Посол Республіки Індія в Україні Манодж Кумар Бгарті.

Приїзд Раві Могана Ґупти Прабгу до України, став надзвичайною подією. І сам гість неодноразово говорив слухачам, що радий бути в Україні, і навіть ніколи не мріяв про те, що його книгу буде перекладено українською. Приїзд та спілкування з Раві М. Гуптою це велика сходинка на шляху вивчення філософії та традиції гаудія-вайшнавізму.

Незважаючи на від’їзд дослідника додому, українці все ж зможуть далі продовжити спілкування з ним, але вже на сторінках книги, яка незабаром вийде повномасштабним тиражем, наразі є лише обмежена кількість примірників. Частина цієї книги українською мовою опублікована ще влітку 2016 року в Збірнику матеріалів IV та V Міжнародної релігієзнавчої школи «Вайшнавська традиція крізь століття».

Ганна Ісаєва,

секретар Міжнародної релігієзнавчої школи «Вайшнавська традиція крізь століття», студентка філософського факультету 1-го курсу ІІ-го ступеню ПНУ ім. В. Стефаника.

Теги: