Три справи, «Корнілова проти України», «Мігоряну та релігійна громада міста Ізмаїл проти України» та «Загубня і Табачкова проти України», стосувалися злочинів, які відбулися в 2013, 2012 та 2009 роках відповідно. У двох випадках зухвалі нападники залишились абсолютно непокараними, а у третьому – все закінчилося незначним штрафом (короткий опис трьох справ наводиться в кінці статті). Потерпілі звернулися до ЄСПЛ, коли вичерпали усі засобі юридичного захисту на національному рівні.

Чому ці справи корисні для українського суспільства? Олексій Лук’янов, представник постраждалих, зазначає: «Ніхто не є вищим за закон. Влада не може керуватися законом вибірково, забезпечуючи права одних громадян і не роблячи те саме для інших. Цікавим є висновок ЄСПЛ по справі Мігоряну: “Ніхто не має права перешкоджати чиїйсь релігійній діяльності лише через незгоду у поглядах”».

Злочини ненависті посягають на основоположні свободи усіх громадян, а не лише на права окремої людини. Тому залишення дискримінаційних мотивів без належної правової оцінки ставить під загрозу громадську безпеку в цілому. Обов’язок держави полягає не лише у тому, щоб утриматися від переслідування будь-кого за його релігійну приналежність, але й активно діяти та карати тих, хто йде проти цього порядку.

Іван Рігер, речник Свідків Єгови в Україні, зазначає: «Свідки Єгови вдячні уряду України за існуючу релігійну свободу. За останні роки вісім осіб, які скоїли напад на наших одновірців, були визнані винними у вчиненні злочинів ненависті. Ми вітаємо такі дії уряду, спрямовані на захист релігійних прав українців. Ми сподіваємося, що рішення ЄСПЛ допоможе правоохоронним

органам належно класифікувати злочини ненависті задля забезпечення рівних прав громадян та релігійної терпимості в країні».

Короткий опис справ

Справа Корнілової (Заява № 47283/14). 7 березня 2013 року в місті Носівка Чернігівської області Тетяна Корнілова та Наталя Сердюк запрошували інших на релігійну урочистість — Спомин смерті Ісуса Христа. Один господар, помітивши запрошення, почав кричати на жінок, ображати їх та лаятись. Після цього він щосили вдарив Т. Корнілову в обличчя. Внаслідок цього жінка отримала струс мозку та провела 11 днів у лікарні. Поліція відмовилась визнати, що напад був релігійно мотивованим, і зробила висновок, що його причиною була «особиста неприязність». Суд зобов’язав зловмисника сплатити незначний штраф.

Справа Загубні і Табачкової (Заява № 60977/14). 20 квітня 2009 року Тетяна Загубня та Марія Табачкова проповідували від дому до дому в селі Нові Млини Чернігівської області. Микола Лисенко, місцевий священик, зустрівши жінок, жорстоко побив їх палицею, завдавши 15—20 ударів по різних частинах тіла, зокрема голові та спині. Священик не приховував, що намагався таким чином «залякати» постраждалих та «зупинити їхню діяльність». Незважаючи на це, нападник не поніс жодного покарання.

Справа Мігоряну (Заява № 36046/15). 5 квітня 2012 року Свідки Єгови та запрошені гості відзначали Спомин смерті Ісуса Христа в селі Комишівка Одеської області. Проведенню цієї релігійної церемонії перешкодив натовп, очолений місцевим священиком О. Греку. Присутні, серед яких були літні особи, жінки та діти, зазнали погроз, образ та жорстокого поводження з боку нападників. Священик та його поплічники загалом вчинили шість злочинів проти Свідків Єгови, а саме фізичне насилля, спроба наїзду автомобілем, підпал автомобіля, підпал будинку, в якому спали люди. Священник та його спільники не були притягнені до жодної відповідальності.

Додаткову інформацію можна отримати:

Іван Рігер
Речник Свідків Єгови в Україні
IRIHER@jw.org

Олексій Лук’янов
Юрист
alukianov@jw.org

Теги: