Глава УПЦ підтвердив засудження «політичного православ’я», закликав до діалогу з Київським Патріархатом та наголосив, що не допустить звуження прав УПЦ.

На офіційному сайті Української Православної Церкви, так само як і на офіційному сайті Київської духовної академії, оприлюднено повний текст доповіді блаженішого митрополита Володимира (Сабодана), яка була представлена 28 травня на Міжнародній конференції «Українська Православна Церква на межі тисячоліть». Як вже повідомлялося, ця конференція працювала в Українському домі у Києві та була присвячена 20-річчю Харківського Архієрейського собору єпископів УПЦ 1992 року.

Митрополит Володимир: низка програмних заяв
Доповідь митрополита Володимира містить низку програмних заяв з тих проблем, що останнім часом активно обговорювалися в українських ЗМІ.

Митрополит наголосив, що УПЦ повністю підтримує відокремлення церкви від держави та наполягає, що цю «конституційну норму слід не тільки зберігати, але й захищати. Конституція має оберігати релігійні громади від втручання в їх внутрішнє життя державних органів влади». При цьому, на думку митрополита Володимира, «відокремлення Церкви від держави зовсім не виключає, а навіть передбачає співробітництво державних і церковних установ. Тому сьогодні Українська Православна Церква виступає за реалізацію саме такої «коопераційної» моделі відносин між Церквою і державою».

Однак церква «не є суб’єктом політичного процесу». Вона не бере участь «в політичній боротьбі, передвиборчій агітації, кампаніях на підтримку тих чи інших політичних партій, громадських і політичних лідерів». Крім того, митрополит знов підкреслив, що УПЦ принципово засуджує так зване «політичне православ’я», тобто намагання привнести політику в церковну огорожу. Митрополит Володимир закликав «єпископів та священників не використовувати церковний амвон для пропаганди будь яких політичних ідей». Нагадаємо, що «політичне православ’я» було офіційно засуджено в УПЦ ще у грудні 2007 року. Однак і після цього як певні православні громадські організації, так і деякі ієрархи фактично продовжували пропагувати політичні ідеї, що призвело, зокрема, у 2011 році до засудження Синодом УПЦ дій голови Союзу православних братств України Валентина Лукияника. Тепер УПЦ знов підкреслила, що засуджує діяльність подібних угруповань.

Митрополит Володимир звернув увагу і на проблему Статуту УПЦ. Характерно, що якраз напередодні святкування 20-річчя Харківського собору Священний Синод Київського Патріархату оприлюднив звернення до усіх вірних УПЦ (МП) із закликом не допустити, «щоби лукавством і оманою Москва відібрала у вашої Церкви навіть ту неповну свободу, яку вона зараз має!» Фактичною відповіддю на цю заяву стали слова митрополита Володимира про те, що комісія, якій доручено запропонувати зміни до Статуту УПЦ «не може змінювати діючий Статут, тим більше вона не уповноважена змінювати канонічний статус Української Православної Церкви. Комісія має лише розглянути ті пропозиції щодо Статуту, які надійшли на адресу Київської митрополії, та запропонувати Священному Синоду свої зауваження на основі отриманих звернень». Більш того, автономний статус УПЦ підтверджено як Помісним собором УПЦ, так і Помісним собором РПЦ. Тому, за словами митрополита Володимира, «немає жодних підстав вести розмову про звуження щодо правового статусу нашої Церкви». Також глава УПЦ закликав до загальноцерковного обговорення можливих змін до Статуту.

Митрополит Володимир у своїй доповіді не тільки визнав можливим звершення богослужіння українською мовою (про це в УПЦ (МП) неодноразово заявляли і раніше), але закликав церковні структури активізувати перекладацьку роботу, аби «надати нашим парафіянам, а також тим, хто цікавиться історією, вченням та традицією Східної Церкви, змогу читати церковну літературу рідною мовою».

Є в доповіді і розділ, присвячений церковним розділенням в Україні. Митрополит Володимир підкреслив, що «значна частина українських громадян, що сповідують православну віру, знаходиться нині поза спілкуванням з Вселенським Православ’ям». Він назвав це «наймаштабнішим розколом» в сучасному православному світі, бо «кількість вірян, що перебувають в Україні в розколі, перевищує розміри деяких Помісних Церков».

Митрополит закликав і до відновлення діалогу з УАПЦ і УПЦ КП: «Ми маємо сідати за стіл переговорів та з Божою допомогою шукати шляхи примирення. Сьогодні склалися сприятливі умови для побудови конструктивного діалогу з представниками УПЦ КП та УАПЦ». Митрополит прямо закликав до активізації зусиль в цьому напрямку.

Нагадаємо, що спроба розпочати діалог з УПЦ КП та поновити діалог з УАПЦ мала місце восени 2009 року. Від церков були створені відповідні робочі групи, але, як зізнаються обізнані джерела в УПЦ, тоді в результаті активного втручання в цей процес особисто Патріарха Кирила зусилля УПЦ на діалог з неканонічними юрисдикціями були повністю заморожені. Тепер митрополит Володимир засвідчив бажання таки знайти спільну мову зі своїми опонентами. При цьому він зазначив, що відновлення єдності в українському православ’ї має відбуватися без втручання в цей процес політичних чинників.

Отже, в своїй програмній промові митрополит Володимир засвідчив свою вірність тому курсу, який він намагався проводити в УПЦ протягом минулих п’яти років. Проте останнім часом в результаті погіршення стану здоров’я митрополита, а також в результаті активізації «промосковських» ієрархів в УПЦ цей курс опинився під загрозою.

Показово, що під час програмної промови митрополита в Українському домі були відсутні головні фігуранти недавньої спроби “церковного перевороту”. В залі не були помічені ані Одеський митрополит Агафангел, ані Донецький митрополит Іларіон, ані намісник Києво-Печерської лаври митрополит Павел. Схоже, що ці церковні діячі остаточно втратили довіру митрополита Володимира.

Теги: